Tüketim toplumu tartışmaları
Discussion of consumption society
  1. Tez No: 101945
  2. Yazar: ALİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZGİN KIZILÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, tüketim toplumunun neliğini, tarihsel süreçteki seyrini ve onun küreselleşme ve postmodernizmle olan bağını incelemektir. Günümüzde düşün adamları arasında modern toplumların içinde bulunduğu aşamanın neliği ve onun adlandırılması konusunda bir uzlaşma söz konusu değildir. Bunun temel nedeni her düşünürün modern toplumu ve onun tarihsel süreç içerisindeki gelişimini farklı açılardan ele almalarıdır. Söz gelimi Bell, Lyotard, Baudrillard, Drucker, Lefebvre, Debord, Aron, Illich, Ruppert, Masuda, Etzioni ve Bauman gibi düşünürler modern toplumu birbirinden farklı açılardan ele almışlardır. Fakat bu düşünürlerin uzlaştığı bir konu da vardır. Bu da modern toplumun bir dönüşüm gerçeğidir. İşte, modern toplumun geçirdiği değişim ve dönüşümleri farklı bağlamlar içinde ele alan bu düşünürlerin çözümlemelerini bir araya getirdiğimizde, tüketim toplumunun ana hatları ortaya çıkmaktadır. Gerçekten, modern toplumu çözümlemeye çalışan bu düşünürler, tüketim toplumunu karşılayan hem doğrudan tüketimin ve hem de sembolik tüketimin arttığı görüşündedirler. Tüketim toplumu, günümüz modern toplumlarının içinde bulunduğu bir aşamaya vurgu yapmaktadır. Tüketim toplumunun temel söylemleri hem postmodern hem de küresel özellikler taşımak-tadır. Bu bakımdan, tüketim toplumunu, postmodernizm ve küreselleşme ile bağlantılı düşünmek gerekir. Sonuçta tüketim toplumu, küresel güçlerin çıkarına bir düzen inşa etmeye katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The basic aim of this research is to examine what a consumption society is and it's historical progress and it's relationship with globalisation and postmodernism. There is no concensus among scholars about the definition of modern socities and what sort of stages they are in. The main reason for this is the fact that scholars have different views on this matter and its historical progress such as Bell, Lyotard, Baudrillard, Drucker, Lefebvre, Debord, Aron, Illich, Ruppert, 'Masuda, Etzioni, Bauman. In spite of all these different views, they come to an agreement that modern societies are in transformation. When we examine all these views on modern societies we can conclude that they help us understand the main features of consumption societies as these scholars suggest that both symbolic and direct consumption are increasing. The consumption society can refer to a stage of today's modern societies. The discourses of the consumption society have the postmodern and global characteristics. Therefore, it should be thought that there is a direct relationship between postmodernism and globalisation. As a result, consumption society contributes to construct a new system in favour of global forces.