Koroner kalsiyum skoru ve serum kalsifikasyon eğilimi arasındaki ilişki
The relationship between coronary artery calcium score and serum calcification propensity
  1. Tez No: 1019472
  2. Yazar: ELİF YAZGAN ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH KIZILTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Koroner arter kalsiyum skoru, subklinik aterosklerozun ve koroner aterosklerotik yükünün değerlendirilmesinde kullanılan güçlü bir görüntüleme belirtecidir. Serum kalsifikasyon eğilimi ise kalsiprotein partiküllerinin olgunlaşma süresini yansıtarak damar kalsifikasyonuna yatkınlığı değerlendirebilen yeni bir biyobelirteç olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, böbrek fonksiyonları korunmuş genel kardiyoloji hasta grubunda serum kalsifikasyon eğilimi ile koroner arter kalsiyum skoru arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Prospektif, gözlemsel ve tek merkezli olarak yürütülen çalışmaya bilgisayarlı tomografik koroner anjiyografi veya koroner arter kalsiyum skorlaması istenen 269 yetişkin hasta dahil edildi. Serum kalsifikasyon eğilimi, mikroplaka okuyucu tabanlı türbidimetrik yöntemle 550 nm ve 635 nm dalga boylarında ölçüldü; T50 ve eğri altı alan değerleri hesaplandı. Koroner kalsifikasyon yükü koroner arter kalsiyum skoru ile değerlendirildi. Hastaların ortanca yaşı 59 yıl olup %50,2'si erkekti. T50 635 nm değeri ile koroner arter kalsiyum skoru arasında anlamlı ve orta-güçlü negatif ilişki saptandı. T50 635 nm, koroner kalsifikasyon yokluğunu ve ileri düzey koroner kalsifikasyonu öngörmede diğer serum kalsifikasyon değişkenlerinden daha yüksek tanısal performans gösterdi. Ayrıca lojistik regresyon analizinde koroner kalsifikasyonun bağımsız bir belirteci olarak bulundu. Bu bulgular, serum kalsifikasyon eğiliminin özellikle T50 635 nm ölçümü ile koroner kalsifikasyon yükünü yansıtabileceğini göstermektedir. Ancak testin tek başına tanı koydurucu olmaktan çok, risk değerlendirmesine katkı sağlayabilecek tamamlayıcı bir biyobelirteç olarak kullanılması daha uygun görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery calcium score is a well-established imaging marker for assessing subclinical atherosclerosis and coronary atherosclerotic burden. Serum calcification propensity, reflecting the maturation time of calciprotein particles, has recently emerged as a potential biomarker of vascular calcification tendency. This study aimed to evaluate the relationship between serum calcification propensity and coronary artery calcium score in a general cardiology population with preserved kidney function. This prospective, observational, single-center study included 269 adult patients who were referred for coronary computed tomography angiography or coronary artery calcium scoring. Serum calcification propensity was measured using a microplate reader-based turbidimetric method at 550 nm and 635 nm wavelengths. T50 and area under the curve values were calculated. Coronary calcification burden was assessed using the coronary artery calcium score. The median age of the study population was 59 years, and 50.2% of the patients were male. A significant moderate-to-strong negative correlation was observed between T50 measured at 635 nm and coronary artery calcium score. Among all serum calcification variables, T50 at 635 nm showed the highest diagnostic performance for predicting both the absence of coronary calcification and severe coronary calcification. In logistic regression analysis, T50 at 635 nm remained an independent marker of coronary calcification. These findings suggest that serum calcification propensity, particularly T50 measured at 635 nm, may reflect coronary calcification burden in patients with preserved kidney function. However, rather than serving as a stand-alone diagnostic test, it may be more appropriate as a complementary biomarker contributing to cardiovascular risk assessment.