Türk siyasal yaşamında milliyetçilik öğretisi ve MHP'nin son zamanlardaki yükselişinin nedenleri
The Nationalist teaching in Turkish politics life and the reasons of reent improvement of M.H.P.
  1. Tez No: 101948
  2. Yazar: ERCAN ŞAHBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. NEVZAT GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Kurumlar sosyolojisi içerisinde gerçekleştirilen bu çalışma Türk siyasal yaşamında gelişmeye başlayan milliyetçilik akımının özellikle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'nin yükseliş koşullarını incelemektedir. Sosyal bilimlerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri olan kavram karmaşası nedeniyle birinci bölümde yani kavramsal çerçevede, çalışma esnasında kullanılan kavramlar açıklanmıştır. Kuramsal çerçevede çalışmanın amacı, önemi, yöntemi, kapsamı ve sınırlılıkları belirtilmiştir. Kuramsal aşama iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda milliyetçilik ile ilgili kavramlar, milliyetçilik kuramları, milliyetçiliğin tarihsel gelişimi incelenmiş ve ikinci kısımda da Türkiye'de milliyetçiliğe geçilmiştir. Bu bölümde ilk olarak, Türk milliyetçiliğinin doğuş koşulları anlatılmış, cumhuriyetin ilanına kadar gelinmiştir. Daha sonra, Türkiye'de milliyetçilik, 1923-1950, 1950-1990 ve 1990'dan günümüze kadar olmak üzere üç ayrı dönemde incelenmiştir. En son bölümde ise Türkiye'de milliyetçilik akımının özellikle MHP' nin yükseliş koşulları ve sebepleri anlatılmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışmanın genel bir değerlendirilmesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABRASCT This research which has been materialized in sociology of politics ecamines nationalist movement's that begins to grow in Turkish political life, especially The Nationalist Movement Party (NMP as MHP)'s rising conditions. In the I Chapter, the concepts which have been used in the conceptional frame during the study have been explainde. Because the ambiquity the concets are being one of the biggest diffuculties that sociale sciences live. In the theoretical frame, study's aim, importances, process, area and limitations are determined. The theoretical rank exist from two parts. In the first part, concepts concerning nationalism, theoretical of nationalism and historical growth of nationalism have been examined, and in the second part it has also been handles nationalisim in Turkey. In this chapter at first, the existing conditions of Turkish nationalisim has been mentioned and continued until the decloration of republic, and then, nationalism in Turkey has been examined in three different terms; 1923-1950, 1950-1990 and from 1990 till our age. After that, nationalist movement's rising conditions and reasons, esp.by means of MHP, have been tried to be explained. In the final chapter, a general evoluation of the study has been presented.