Seyyid Ahmet Arvasî'nin din anlayışı, kültür emperyalizmi ve misyonerlik hakkındaki görüşleri
Seyyid Ahmet Arvasi?s views about religious conception, cultural imperialism and missionary
- Tez No: 286800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, kültürel, toplumsal, siyasal alanlarla eğitim alanında eserler vermiş, çok yönlü bir mütefekkir olan Seyit Ahmet Arvasî'nin din anlayışı, kültür emperyalizmi ve misyonerlik hakkındaki görüşlerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu yüzden öncelikle hayatı, eserleri, kişiliği ve milliyetçilik anlayışı üzerinde durulmuştur. Daha sonra din, din anlayışı ve din öğretimi hakkındaki görüşlerine değinilmiş, son bölümümüzde ise toplumun kanayan yarası olan kültür emperyalizmi ve misyonerlik konusundaki görüşleri ve önerilerine yer verilmiştir.Arvasî, yazar ve düşünür olmakla beraber aynı zamanda bir sosyolog olduğundan toplumun sıkıntı yaşadığı konuları çok iyi teşhis etmiş, reçetesiyle birlikte çözüm önerilerini de bir bir sıralamıştır. Onun bu bakış açıları ve çözüm önerilerinin bir kısmına, bu çalışmamızda değinilmiştir.Arvasî, ülkemiz üzerinde oynanan gizli oyunlara karşı uyanık olunması gerektiğini, rengi ne olursa olsun Emperyalist güçlerin, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kastedip kirli emellerini ülke sathında uygulamaya koyduklarını, millî kültürden uzak yetişen gençlerin kimlik bunalımına düştüklerini belirterek, millî bilincin canlı tutularak, Türk-İslâm sentezine uygun bir yaşamın benimsenmesi gerektiğini önemle vurgular.
Özet (Çeviri)
This investigation aims to research Seyyid Ahmet Arvasî?s views about religious conception, cultural imperialism and missionary. Arvasî is an open-minded philosopher who has given lots of works on cultural, social, political and educational areas. Hence, this research primanly tells his life, his works, his personality and his conception about nationalism. Secondarily, it touches on his religious insight and his opinions about teaching religion. Finaly part is composed of his views and proposals on cultural imperialism and missionary which is a great social problem.Arvasî recognized social problems very well as he is not only an author and philosopher but also he is a sociologist. This investigation touches on a part of his viewpoints and solution proposals.Arvasî streses on being awake on the hidden games, plays on our country. He emphasized that whatever its colour, imperialist powers attempt against our unitary interity of our country and put into practice their black wishes for the country. As the teenagers grow up without national culture and experince identity crisis, he significantly emphasizes to persuade and convince them for a life of Turk Islam Synthesis with retaining national conscious.