Göğüs ağrısı ve/veya senkop şikayeti ile başvuran çocuklarda anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety levels in children presenting with chest pain and/or syncope
  1. Tez No: 1019483
  2. Yazar: PETEK BAL GÜMÜŞTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖYKÜ İSAL TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Göğüs ağrısı ve senkop, çocuk ve ergenlerde çocuk kardiyoloji polikliniklerine sık başvuru nedenleri arasında yer almakta ve ailelerde ciddi kardiyak hastalık kaygısına yol açmaktadır. Ayrıntılı kardiyolojik değerlendirmenin ardından olguların önemli bir bölümünde kardiyak patoloji saptanmamakta, bu durumda psikolojik etkenler daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, göğüs ağrısı ve/veya senkop şikayeti ile başvurup kardiyak patolojisi dışlanan 12–18 yaş arası çocuk ve ergenlerde anksiyete düzeylerini değerlendirmek, eşlik eden depresif belirtileri tamamlayıcı bir boyut olarak incelemek ve bu düzeyleri demografik ve klinik özelliklerle ilişkilendirmektir. Bu prospektif, kesitsel ve gözlemsel çalışma, Nisan–Mayıs 2026 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'nde yürütüldü. Kardiyolojik değerlendirme sonucunda patoloji saptanmayan 50 olgu çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcılara Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ), Çocuklar İçin Anksiyete ve Depresyon Ölçeği Yenilenmiş (ÇADÖ-Y) çocuk ve ebeveyn formları, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulandı. Ölçek puanları demografik ve semptom özelliklerine göre karşılaştırıldı; anksiyete riski ile ilişkili faktörler regresyon analizleri ile değerlendirildi. Çalışma grubunda Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği toplam puanı 29,10±15,27 olarak bulundu ve olguların %64,0'ü anksiyete açısından risk grubunda yer aldı. Diğer psikometrik ölçeklerde de anksiyete ve depresif belirti düzeylerinin normatif örneklemlere göre yüksek olduğu görüldü. Kız cinsiyette bazı alt ölçek puanlarının daha yüksek olduğu, tekrarlayıcı semptom öyküsü ve çarpıntı varlığında ise anksiyete skorlarının anlamlı olarak arttığı saptandı. Çok değişkenli analizde çarpıntı varlığı, yüksek anksiyete riski ile bağımsız olarak ilişkili bulundu. Bu bulgular, kardiyak patolojisi dışlanan göğüs ağrısı ve/veya senkoplu çocuk ve ergenlerde anksiyete ve eşlik eden depresif belirtilerin belirgin düzeyde yüksek olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, çocuk kardiyoloji pratiğinde organik nedenlerin dışlanmasına ek olarak psikolojik değerlendirmelerin de dikkate alınmasının yararlı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Chest pain and syncope are common reasons for referral to pediatric cardiology outpatient clinics and often cause substantial concern about underlying cardiac disease among families. In a significant proportion of cases, no cardiac pathology is identified after detailed cardiological evaluation, and psychological factors become increasingly relevant. The aim of this study was to evaluate anxiety levels in children and adolescents aged 12–18 years presenting with chest pain and/or syncope in whom cardiac pathology was excluded, to examine co-occurring depressive symptoms as a complementary dimension, and to relate these levels to demographic and clinical characteristics. This prospective, cross sectional, observational study was conducted between April and May 2026 in the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. A total of 50 patients with chest pain and/or syncope in whom no cardiac pathology was detected after physical examination, electrocardiography, echocardiography and, when indicated, Holter monitoring were included. All participants completed the Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED), the Revised Child Anxiety and Depression Scale (RCADS) child and parent forms, the Beck Anxiety Inventory (BAI) and the Beck Depression Inventory (BDI). Scale scores were compared according to demographic and symptom characteristics, and factors associated with anxiety risk were evaluated using regression analyses. The mean total score of the Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders was 29.10±15.27, and 64.0% of the participants were classified as being at risk for anxiety. Elevated anxiety and depressive symptom levels compared with normative samples were also observed in the Revised Child Anxiety and Depression Scale and Beck inventories. Some subscale scores were higher in girls, and anxiety scores were significantly increased in patients with recurrent symptoms and palpitations. In multivariable models, the presence of palpitations remained independently associated with high anxiety risk. These findings indicate that anxiety and co occurring depressive symptoms are markedly elevated in children and adolescents presenting with chest pain and/or syncope after exclusion of cardiac pathology. The results suggest that, in pediatric cardiology practice, it may be beneficial to consider psychological evaluations in addition to excluding organic causes.