Sosyal bilgiler derslerinde öğretmenlerin sınıf içerisinde gözlemledikleri istenmeyen öğrenci davranışları ve bu davranışlarla baş etmede kullanılabilecek yöntemlere ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Students misbehaviours which are seen by the teachers during the course and examine the strategies to cope with these behaviours
- Tez No: 296515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Sosyal Bilgiler dersi öğretmenlerinin sınıf içerisinde karşılaştıkları istenmeyen davranışları ve bu davranışlarla baş etmede kullandıkları yöntemleri ve bu yöntemleri sıklıkları belirlemek için tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma için gerekli verileri toplamak için üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Kullanılan anket formu literatür taraması sonucu tasarlanmış, daha sonra uzman görüşü alınarak geliştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Niğde ili ilköğretim okullarında 2010-2011 eğitim öğretim yılında görevli Sosyal Bilgiler dersi öğretmenleri oluşturmuştur. Örneklemi ise; 20 ilköğretim okulunda görev yapan 100 Sosyal Bilgiler dersi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 17,0 for Windows paket programı ile çözümlenmiştir. Sosyal Bilgiler dersi öğretmenlerinin kişisel bilgileri, sınıf içinde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışları ve bu davranışlarla baş etme yöntemlerine ait bulgular frekans, yüzdelik ve aritmetik ortalamaları şeklinde incelenmiş ve yorumlanmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda ise parametrik test yöntemlerinden t-testi ve ANOVA analizi kullanılmıştır.Bulunan sonuçlara göre araştırmaya katılan Sosyal Bilgiler dersi öğretmenlerinin çoğu öğrencilerin derse hazırlıksız gelme, dersi dinlememe, öğrenmeye karşı isteksizlik, hayal kurma, sorumluluk almama, aldığı sorumluluğu yerine getirmeme, sorulan sorulara kayıtsız kalma, sürekli ön planda olmayı isteme, grup çalışmasında işbirliği yapmama, yüksek sesle konuşma, söz almadan konuşma, arkadaşlarını tehdit etme, arkadaşlarıyla kavga etme davranışlarıyla karşılaşmakta olup, sınıf yönetimini sağlamak için de sınıf kurallarını öğrencilerle birlikte belirleme, göz teması kurma, grup çalışmalarına katılmalarını sağlama, derse motive olmalarını sağlama, farklı öğretim yöntemleri kullanma, bireysel farklılıklara dikkat etme, hoşgörülü olma, sınıf kurallarına herkesin uymasını bekleme ve sınıf ortamında karşılıklı saygı duygusunun önemi hatırlatma yöntemlerini kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, teachers in social studies class in the face of this behavior in dealing with unwanted behaviors, and their methods and screening model was used to determine the frequency of these methods. Research to collect the necessary data for the three-part questionnaire was used. Used in literature as a result of a questionnaire designed, then developed with expert opinion. The population of the province of Nigde 2010-2011 academic research in primary schools established in the official social studies teachers. The sample of the 20 primary schools, 100 social studies teacher who has established task. Research data obtained from the SPSS 17.0 for Windows package program is solved. Personal information to social studies teachers in the classroom encounter undesirable student behaviors and methods of coping with these behaviors, the frequency of the findings, analyzed and interpreted in the form of percentage and arithmetic mean. Multiple comparisons of the parametric t-test and ANOVA analysis of the test methods used.Many social studies teachers participated in the survey according to the results in students coming to class unprepared for the course, to listen, reluctance toward learning, dreaming, not to be responsible, be unable to meet that responsibility, be indifferent to the questions, always wanting to be in the forefront, not to cooperate in group work, high voice, speech, speech without question, to threaten friends, colleagues face fighting behavior and classroom management to ensure that the rules of the classroom with the students to identify, establish eye contact, ensuring public participation in the group, providing lessons to be motivated, to use different teaching methods, individual differences to pay attention, to be tolerant, to comply with class rules that everyone reminder of the importance of waiting and a sense of mutual respect in the classroom methods.