Belirsizliğe tahammülsüzlük ile impostor sendromunun mükemmeliyetçiliğe etkisi: Gastronomi ve mutfak sanatları öğrencileri üzerine bir çalışma
The effect of intolerance of uncertainty syndrome and impostor syndrome on perfectionism:A study among gastronomy and culinary arts students
- Tez No: 1019519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL GEÇGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, belirsizliğe tahammülsüzlük ile impostor sendromunun mükemmeliyetçilik üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencilerinin belirsizlik karşısındaki tutumları, impostor sendrom düzeyleri ve mükemmeliyetçilik eğilimleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Gastronomi eğitiminin uygulama ağırlıklı yapısı, yüksek performans beklentisi ve yoğun rekabet ortamı, öğrencilerin psikolojik süreçlerinin incelenmesini önemli hâle getirmektedir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de öğrenim gören Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi tercih edilmiş veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Toplam 350 katılımcıdan elde edilen veriler IBM SPSS 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler ile demografik faktörler arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla t-testi ve ANOVA uygulanmış verilerin analizinde frekans, güvenilirlik, faktör ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlük ile impostor sendromunun mükemmeliyetçilik üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarında belirsizliğe tahammülsüzlük ile impostor sendromunun mükemmeliyetçilik üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Belirsizliğe tahammülsüzlüğün alt boyutları olan prospektif kaygı ve engelleyici kaygının pozitif ve anlamlı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Benzer şekilde impostor sendromunun alt boyutları olan yetersizlik algısı, başarıyı dışsal faktörlere bağlama ve performans baskısı açısından da anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca mükemmeliyetçilik ölçeğinin alt boyutları olan başarısızlık kaygısı, düzen ve yüksek standartlar arasında anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Analiz sonuçları doğrultusunda öğrencilerin konuya ilişkin farkındalık düzeylerinin artırılmasına ve bilinçlendirilmesine yönelik çeşitli öneriler geliştirilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of intolerance of uncertainty and imposter syndrome on perfectionism. The study evaluated the relationships among the attitudes toward uncertainty, levels of imposter syndrome, and perfectionism tendencies among students in the Department of Gastronomy and Culinary Arts. The practice-oriented nature of gastronomy education, high performance expectations, and an intensely competitive environment make it important to examine students' psychological processes. The study population consists of students enrolled in the Gastronomy and Culinary Arts Department in Turkey. Convenience sampling was used in the study. A quantitative research method was employed, and data were collected via a survey. Data obtained from a total of 350 participants were analyzed using IBM SPSS 26 software. To determine differences between variables and demographic factors, t-tests and ANOVA were applied, while frequency, reliability, factor, and regression analyses were used in the data analysis. Regression analysis was conducted to determine the effects of intolerance of uncertainty and imposter syndrome on perfectionism. The analysis results revealed that intolerance of uncertainty and imposter syndrome have a significant and positive effect on perfectionism. Furthermore, statistically significant relationships were identified among the variables. It was observed that prospective anxiety and inhibitory anxiety subdimensions of intolerance of uncertainty had a positive and significant effect. Similarly, significant differences emerged regarding the subdimensions of imposter syndrome: perception of inadequacy, attributing success to external factors, and performance pressure. Furthermore, significant relationships were identified among the subdimensions of the perfectionism scale: fear of failure, orderliness, and high standards. Based on the analysis results, various recommendations aimed at increasing students' awareness and understanding of the subject were developed and presented.