Migrenli kadınlarda transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu ve egzersiz eğitiminin ağrı ve fonksiyonellik üzerine etkileri
The effects of transcutaneous electrical nerve stimulation and exercise training on pain and functionality in women with migraine
  1. Tez No: 1019555
  2. Yazar: NUR ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ÖZLEM YÜRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı; migrenli kadınlarda transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) ve egzersiz eğitiminin ağrı, fonksiyonel durum, kas kuvveti, esneklik, uyku kalitesi, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya her iki grupta 19 birey olmak üzere toplam 38 migren hastası dahil edildi. Bireyler çalışmaya başlamadan önce randomize edilerek çalışma grubu (n=19) ve kontrol grubu (n=19) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna; TENS, servikal stabilizasyon, kuvvetlendirme, germe ve denge egzersizlerinden bir tedavi programı uygulandı. Kontrol grubundaki bireylere ise tek seans sham TENS uygulaması ve germe egzersizlerinden oluşan ev egzersiz programı verildi. Her iki gruba hasta eğitimi verildi ve farmakolojik tedavi devam etti. Ağrı şiddeti Numerik Ağrı Skalası, fonksiyonel durum Migren Engellilik Değerlendirme Anketi (MIDAS), servikal bölge kaslarının performansı kranioservikal fleksiyon testi, esneklik sırt kaşıma testi, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), denge Denge Değerlendirme Sistemler Testi (Mini-BESTest), yaşam kalitesi Baş Ağrısı Etki Testi (HIT-6) ile değerlendirildi. Çalışma grubunda tedavi sonrası ağrı şiddeti ve ilaç kullanımının azaldığı, fonksiyonel durumun, kas performansının, esnekliğin, uyku kalitesinin, denge ve yaşam kalitesinin geliştiği görüldü (p<0,05). Sham TENS ve ev programı verilen kontrol grubunda fonksiyonel durumun, kas performansının, esnekliğin, uyku kalitesinin, denge ve yaşam kalitesinin geliştiği belirlendi (p<0,05). İki grup karşılaştırıldığında ise, TENS ve egzersiz eğitimi uygulanan çalışma grubunda tedavi sonrası ilaç kullanımında azalma, fonksiyonel durum, kas performansı, uyku kalitesi ve yaşam kalitesinde gelişme olduğu bulundu. Çalışmanın sonuçları; migren tedavisinde multidisipliner yaklaşımlar içerisinde fizyoterapinin önemli bir yer tuttuğunu ve TENS ile egzersiz uygulamalarının etkili bir tedavi seçeneği olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) and exercise training on pain, functional status, muscle performance, flexibility, sleep quality, balance, and quality of life in women with migraine. A total of 38 women with migraine were included in the study and were randomly assigned to either the study group (n=19) or the control group (n=19). The study group received a treatment program consisting of TENS, cervical stabilization exercises, strengthening exercises, stretching exercises, and balance training. The control group received a single session of sham TENS and a home exercise program consisting of stretching exercises. Patient education was provided to both groups, and pharmacological treatment was continued throughout the study. Pain intensity was assessed using the Numeric Pain Rating Scale, functional status using the Migraine Disability Assessment Questionnaire (MIDAS), cervical muscle performance using the Craniocervical Flexion Test, flexibility using the Back Scratch Test, sleep quality using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), balance using the Mini Balance Evaluation Systems Test (Mini-BESTest), and quality of life using the Headache Impact Test (HIT-6). Following treatment, the study group demonstrated significant reductions in pain intensity and medication use, as well as significant improvements in functional status, muscle performance, flexibility, sleep quality, balance, and quality of life (p<0.05). In the control group, significant improvements were observed in functional status, muscle performance, flexibility, sleep quality, balance, and quality of life (p<0.05). Between-group comparisons revealed that the study group showed greater improvements in medication use, functional status, muscle performance, sleep quality, and quality of life compared with the control group. The findings of this study support the important role of physiotherapy within multidisciplinary approaches to migraine management and suggest that TENS combined with exercise training is an effective treatment option for women with migraine.