Askorbik asit ve bap uygulamalarının asma mikroçoğaltım sürecine etkileri
Effects of ascorbic acid and bap applications on the micropropagation process of grapevine
  1. Tez No: 1019582
  2. Yazar: ÖMER ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, asma genotipinin in vitro çoğaltımında farklı dozlarda uygulanan benzilaminopürin (BAP) ve askorbik asidin (AsA) başlangıç kültürü, alt kültür ve köklendirme aşamalarındaki etkileri araştırılmıştır. Başlangıç kültüründe uygulamaların sürme oranı, sürme süresi, sürgün uzunluğu, yaprak sayısı ve köklenme oranı üzerine etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p<0.05). En yüksek sürgün uzunluğu ve yaprak sayısı 1 mg L-1 BAP uygulamasında elde edilirken, kök oluşumu yalnızca AsA uygulamalarında gözlenmiştir. Alt kültür aşamasında en yüksek sürme oranı %86.67 ile 25 mg L-1 AsA uygulamasında belirlenmiş, sürgün gelişimi bakımından ise 1 mg L-1 BAP ile 25–50 mg L-1 AsA uygulamaları öne çıkmıştır. Sürgün ucu nekrozu BAP uygulamalarında artış gösterirken, 5–50 mg L-1 AsA uygulamalarında nekroz gözlenmemiştir. Köklendirme aşamasında en yüksek köklenme oranı %91.67 ile 1 mg L-1 BAP uygulamasında elde edilmiş, ancak kök sayısı, kök uzunluğu, kök yaş ağırlığı ve sürgün yaş ağırlığı bakımından 25 mg L-1 AsA uygulaması en başarılı sonuçları vermiştir. Ayrıca 25 ve 50 mg L-1 AsA uygulamaları sürgün gelişimi ve yaprak oluşumunu önemli ölçüde desteklemiştir. Sonuç olarak, 1 mg L-1 BAP uygulamasının sürgün oluşumu ve çoğalmasını teşvik ettiği, 25 mg L-1 AsA uygulamasının ise kök ve sürgün gelişimi ile genel bitki kalitesi açısından öne çıktığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, askorbik asidin asma mikroçoğaltımında büyüme ve gelişme parametrelerini destekleme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of different concentrations of benzylaminopurine (BAP) and ascorbic acid (AsA) during the establishment, subculture, and rooting stages of in vitro propagation of a grapevine genotype. Significant differences were observed among treatments for shoot induction rate, shoot induction time, shoot length, leaf number, rooting percentage, shoot tip necrosis, root characteristics, and growth parameters throughout the culture process (p<0.05). During the establishment stage, the highest shoot length (3.85 cm) and leaf number (3.98 leaves plantlet⁻¹) were obtained with 1 mg L-1 BAP, whereas root formation occurred only in AsA-treated explants, with the highest rooting percentage recorded at 50 mg L-1 AsA. In the subculture stage, the highest shoot induction rate (86.67%) was achieved with 25 mg L-1 AsA, while 1 mg L-1 BAP and 25–50 mg L-1 AsA treatments promoted shoot growth and leaf development. Shoot tip necrosis was highest in BAP treatments but was completely absent in explants treated with 5–50 mg L-1 AsA. During the rooting stage, the highest rooting percentage (91.67%) was obtained from shoots previously cultured on 1 mg L-1 BAP. However, plantlets derived from the 25 mg L-1 AsA treatment exhibited the highest root number (8.02 roots plantlet-1), root length (12.61 cm), root fresh weight (1.28 g), shoot fresh weight (2.76 g), and leaf number (19.24 leaves plantlet-1). Furthermore, 25 and 50 mg L-1 AsA treatments significantly enhanced shoot growth and overall plant development compared with the control. In conclusion, 1 mg L⁻¹ BAP was the most effective treatment for shoot induction and proliferation, whereas 25 mg L-1 AsA produced superior results in terms of root and shoot development as well as overall plantlet quality. The obtained results indicate that ascorbic acid may be considered a promising complementary treatment for improving growth and developmental responses in grapevine micropropagation.