Askorbik asit (C vitamini), iyodür ve tüyosülfatın alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile dolaylı yöntemle tayini
Indirect determination of ascorbic acid (vitamine C), iodide and thiosulfate by flame atomic absorption spectrometer
  1. Tez No: 165854
  2. Yazar: ÖZCAN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. REHBER TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
m ASKORBİK ASİT (C VİTAMİNİ), İYODÜR VE TİYOSÜLF ATIN ALEVLİ ATOMİK ABSORPSİYÖN SPEKTROMETRESİ İLE DOLAYLI YÖNTEMLE TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Özcan YALÇINKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu çalışmada, askorbik asit (C vitamini), iyodür ve tiyosölfat tayini için alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile dolaylı bir yontan geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemde bu maddelerin asidîk ortamda Cr(VI)'yı Cr(III)'e dönüştürmesinden faydalanılmıştır. Tayini yapılacak maddelerin Cr(VI) ile tepkimesinden oluşan Cr(III) ile tepkimeden artan Cr(VI) Amberlite XAD-16 dolgulu kolon ile birbirlerinden ayrılmıştır. Cr(VI) kolonda tutunurken Cr(III) tutunmadan kolondan geçmiştir. Kofanda tutunan Cr(VI) geri alındıktan sonra alevli AAS ile tayin edilerek tepkime stokiyometrisinden askorbik asit, iyodür ve tiyosölfat içerikleri hesaplanmıştır. Ayrıca bu tayinlere girişim yapabilecek ve gerçek numunelerde bulunabilen bazı maddelerin olası girişimleri incelenmiş ve önerilen bu yöntem bazı gerçek numunelere uygulanmıştır. Yöntemin doğruluğu ve kesinliği kanal edilebilir düzeyde olup, gerçek numunelerde askorbik asit, iyodür ve tiyosölfat % 10'dan küçük bap hata ve %7'den küçük bağıl standart sapma ne tayin edilebilmiştir. Bilim Kodu :201 Anahtar Kelimeler : Dolaylı tayin, Askorbik asit, İyodür, Tiyosülfat, Amberlit XAD-16, Atomik absorbsiyon spektroskopisi Sayfa Adedi :§5 Tez Yöneticisi. Prof! Dr. A. Rehber Türker
Özet (Çeviri)
IV INDIRECT DETERMINATION OF ASCORBIC ACD3 (VİTAMİNE Q, IODD3E AND THIOSULFATE BY FLAME ATOMIC ABSORPTION SPECTROMETER (M.Sc. Thesis) Ozean YALÇINKAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCTENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT In this study, an indirect method by flame atomic absorption spectrometry has been developed for the determination of ascorbic acid, iodide and thiosulfate. In the developed method, it was used that the reduction of Cr(VI) to Cr(HI) by these analytes in acid medium. Cr(IH) produced by the reaction of analytes with Cr(VT) and excess Cr(VI) has been separated by a column filled with Amberlite XAD-16. Cr(DI) has passed through the column without retained while Cr(VI) has retained on the column. After eluting the retained Cr(VI), it has been determined by flame AAS and the contents of ascorbic acid, iodide and thiosulfate have been calculated by using reaction stoichiometry. Moreover, probable interference effect of some substances which may be present in real samples have also been investigated and the proposed method has been applied to the some real samples. The accuracy and the precision of the method has been acceptable level. Ascorbic acid, iodide and thiosulfate could be determined by the relative error below 10 % and relative standard deviation below 7%. Science Code : 201 KeyWords : Indirect determination, Ascorbic acid, Iodide, Thiosulfate, Amberlite XAD-16, Atomic absorption spectrometer Page Number: 95 Adviser : Prof. Dr. A. Rehber TÜRKER