Meme kanseri geçiren bireylerde teknolojik temelli rehabilitasyon uygulamalarının fonksiyonel parametrelere etkisi
The impact of technology-based rehabilitation interventions on functional outcomes in individuals with breast cancer: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 1019600
  2. Yazar: BEGÜM BÜYÜKERİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri cerrahisi sonrası gelişen üst ekstremite disfonksiyonları hastaların fonksiyonelliğini ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, erken postoperatif dönemde mobil uygulama tabanlı fizyoterapi, eş zamanlı telerehabilitasyon ve süpervize fizyoterapi programlarının üst ekstremite disfonksiyonu üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya aksiller lenf nodu diseksiyonu yapılan 45 gönüllü kadın hasta dahil edilmiş ve katılımcılar rastgele üç gruba ayrıldı. Müdahaleler altı hafta boyunca haftada iki kez uygulanmıştır. Değerlendirme parametreleri ağrı (VAS), el kavrama kuvveti, eklem hareket açıklığı, üst ekstremite fonksiyonelliği (DASH), kinezyofobi (Tampa Kinezyofobi Skalası), yaşam kalitesi (EORTC QLQ-C30 ve FACT-B) ve kas kuvvetini içermekte olup, ölçümler tedavi öncesi ve altıncı hafta sonunda gerçekleştirilmiştir. Tüm gruplarda tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmalarda ağrı, eklem hareket açıklığı, kas gücü, el kavrama kuvveti, fonksiyonellik, kinezyofobi ve yaşam kalitesi açısından istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler saptandı (P < 0.01). Gruplar arası karşılaştırmalarda ise değerlendirilen parametreler açısından anlamlı fark bulunmadı (P > 0.05). Tüm gruplarda üst ekstremite fonksiyonları, ağrı, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, kinezyofobi ve yaşam kalitesi açısından anlamlı iyileşmeler elde edildi, ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir üstünlük saptanmadı. Sonuç olarak, klinik ortamda süpervize fizyoterapi, eş zamanlı telerehabilitasyon ve mobil uygulama tabanlı fizyoterapi yaklaşımlarının erken postoperatif dönemde benzer klinik kazanımlar sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Upper extremity dysfunctions that develop after breast cancer surgery may negatively affect patients' functionality and quality of life. The aim of this study was to compare the effects of mobile application–based physiotherapy, synchronous telerehabilitation, and face-to-face supervised physiotherapy programs on upper extremity dysfunction in the early postoperative period. A total of 45 voluntary female patients who underwent axillary lymph node dissection were included in the study and randomly assigned to three groups. Interventions were applied twice a week for six weeks. Outcome measures included pain (VAS), hand grip strength, range of motion, upper extremity functionality (DASH), kinesiophobia (Tampa Scale of Kinesiophobia), quality of life (EORTC QLQ-C30 and FACT-B), and muscle strength. All participants were evaluated before treatment and at the end of the sixth week. Significant improvements were observed in all groups in terms of pain, range of motion, muscle strength, hand grip strength, functionality, kinesiophobia, and quality of life in pre- and post-treatment comparisons (P < 0.01). However, no significant differences were found between the groups in any of the evaluated parameters (P > 0.05). In conclusion, clinic-based supervised physiotherapy, synchronous telerehabilitation, and mobile application–based physiotherapy approaches demonstrated comparable clinical benefits during the early postoperative period. Significant improvements were observed in all groups regarding upper extremity function, pain, range of motion, muscle strength, kinesiophobia, and quality of life; however, no statistically significant superiority was identified between the groups.