Gender role attitudes and coparenting in Turkish parents: A dyadic perspective
Türk ebeveynlerde toplumsal cinsiyet rolü tutumları ve ortak ebeveynlik: Diyadik bir bakış açısı
  1. Tez No: 1019616
  2. Yazar: LARA GÖRKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELİA NAİVAR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumsal cinsiyet rolü tutumları ve ortak ebeveynlik ilişkisini inceleyen çalışmalar bulunsa da bu araştırma Türk ebeveynlerde ortak ebeveynlik ve toplumsal cinsiyet rolü tutumları arasındaki ilişkiyi diyadik bir çerçevede ve çok boyutlu olarak analiz eden ilk çalışmadır. Araştırmanın örneklemi, en büyük biyolojik çocuğu 0 ile 12 yaşları (M = 7.77,SD = 3.43) arasında olan 125 Türk ebeveyni (125 anne ve baba) içermiştir. Her iki ebeveyn, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (Zeyneloğlu & Terzioğlu, 2011) ile toplumsal cinsiyet rolü tutumlarını ve Ortak Ebeveynlik Envanteri (Acar ve ark., 2022)ile ortak ebeveynliklerini raporlamıştır. Toplumsal cinsiyet rolü tutumlarının ortak ebeveynlik üzerindeki diyadik etkileri, aktör-partner karşılıklı bağımlılık modeli kullanılarak üç modelde test edilmiştir. Bulgulara göre daha eşitlikçi toplumsal cinsiyet rolü tutumlarına sahip babaların (1) daha yüksek ortak ebeveynlik iş birliğine, (2) daha düşük ortak ebeveynlik çatışmasına ve (3) daha düşük ortak ebeveynlik üçgenleşmesine(aktör etkileri) sahip oldukları bulunmuştur. Babaların annelere partner etkisi değerlendirildiğinde, daha eşitlikçi cinsiyet rolü tutumlarına sahip babaların, (4) daha yüksek düzeyde ortak ebeveynlik iş birliği, (5) daha düşük düzeyde ortak ebeveynlik çatışması ve (6) daha düşük düzeyde ortak ebeveynlik üçgenleşmesi raporlayan annelerle ilişkili olduğu bulunmuştur. Annelerin daha eşitlikçi toplumsal cinsiyet rolü tutumları, babalarda daha düşük ortak ebeveynlik çatışmasıyla ilişkilendirilmiştir (partner etkisi).Sonuç olarak, bu çalışma aile terapisi müdahalelerine dair bilgiler sunmayı ve mevcut literatüre katkı sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Prior research had focused on gender role attitudes and coparenting, yet the current study is the first to conduct a dyadic and multidimensional analysis in Turkey. The study used a dyadic analysis to examine the association between gender role attitudes and coparenting among Turkish parents. The sample included 125 Turkish co-parents (125 mothers and fathers) with their oldest child aged 0 to 12 (M = 7.77, SD = 3.43). Both parents reported their gender role attitudes on Gender Roles Attitude Scale (Zeyneloğlu & Terzioğlu, 2011) and coparenting on Coparenting Inventory (Acar et al., 2022). Three models were examined by using the actor-partner interdependence model to assess the effects of gender role attitudes on coparenting. The results showed that fathers with more egalitarian gender role attitudes had reported (1) higher coparenting cooperation, (2) less coparenting conflict, and (3) less coparenting triangulation (actor effects). Regarding partner effects from fathers to mothers, it was found that fathers with more egalitarian gender role attitudes were related to (4) higher coparenting cooperation, (5) less coparenting conflict, and (6) less coparenting triangulation indicated by mothers. Also, mothers with more egalitarian gender role attitudes were related to less coparenting conflict indicated by fathers (partner effects from mothers to fathers). To conclude, the study offered insights for family therapy interventions and added substantial contribution to the existing literature.