İlköğretim trafik ve ilk yardım eğitimi dersinin eğitim teknolojisinin temel öğeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluating traffic and first aid education class in primary education regarding the basic components of education technology
  1. Tez No: 101963
  2. Yazar: FATMA BANU TÜYLÜCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH UŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı İlköğretim Trafik ve İlk Yardım Eğitimi Ders programının eğitim teknolojisinin temel öğeleri açısından değerlendirmesini yapmak ve bu dersin öğretimi ve öğretim teknolojisi konusunda öğretmen görüşlerini belirlemektir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından literatür taraması ve Trafik ve İlk Yardım Eğitimi Dersi ile ilgili programın incelenmesi sonucu elde edilen verilere dayanılarak anket hazırlanmıştır. Geliştirilen anket Gaziantep ili merkez ilçelerinde görevli 232 öğretmenden, oranlı örnekleme yöntemiyle seçilen 116 öğretmene uygulanmıştır. Böylece araştırma evreninin %50'sine doğrudan ulaşılmıştır. Değerlendirmeye uygun 110 anket vasıtası ile elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, frekans dağılımlarının anlamlı olup olmadığım belirlemek amacıyla ki-kare testi kullanılmıştır. Analizler; bilgisayarda SPSS istatistik programında yapılmış, anlamlılık testlerinde a:.05 düzeyi esas alınmıştır. Öğretmenlerin 37 soru ile ölçülen eğitim teknolojisinin temel ögeleriyle ilgili görüşlerinin aritmetik ortalaması 2.81 bulunmuştur. Bu da öğretmenlerin Trafik ve İlk Yardım Eğitimi Dersi'nde eğitim teknolojisinin temel öğelerini kısmen uyguladıklarını göstermektedir. Öğretmenler, programı geliştirme önerileri boyutunda ise dersin genel amaçlarının daha açık ifade edilip, özel amaçların öğrenci davranışına dönüştürülerek yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtmektedir. Öğretmenler, Trafik ve İlk Yardım Eğitimi Dersini verecek öğretmenin üniversitede branş öğretmeni olarak yetiştirilmesini, öğrencilerin derse hazır bulunmalarını belirlemek için, dönem başında anket uygulanmasını önermektedir. Dersin etkili ve verimli işlenebilmesi için, öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmesi, görsel-işitsel araçların kullanılması, objektif testlerle uygulamalı değerlendirme yapılması gerektiğini (%78) ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The essential aim of this study is to evaluate the program of Traffic and First Aid Education class in Primary Education regarding the basic components of education technology, and to determine the opinions of the teachers about both teaching these lectures and teaching technology. In the study, a survey model was used. Literature is reviewed. Data collected using a questionnaire that is developed by the researcher. The researcher used the results of literature review and her personal observations. The questionnaire was used to collect data from 116 teachers selected by a proportional sampling of 232 teachers who are on duty in the districts of Gaziantep Province. Thus, 50% of the population was contacted while teaching Traffic and First Aid classes directly. 1 10 questionnaire were found to be usable and the data was analyzed using frequency, percentage, arithmetic mean, and chi-square tests to determine whether the results yield significant results. Analyses were done using SPSS statistical program; a:.05 level was considered for significance. The arithmetic mean of the responses of the teachers to 37 questions of the basic components of the education technology was 2.81. This implies that the teachers use the basic components of the Traffic and First Aid Education partially. The suggestions of the teachers about program improvement underline that the general aims of the lectures are to be defined clearly; the specific aims are to be linked to the behaviours of the students. The teachers suggested that the teachers, who teach the Traffic and First Aid Education class should be trained as branch of teacher, and teachers should conduct a pre-test at the beginning of the semestre to determine the level of readiness of students for the class. They also pointed out that learning by doing and experiencing, the use of audio-visual means, and using more objective tests to evaluate the applicability (78%) are necessary for an effective and productive lecture.