Hafif çelik prefabrik yapı sistemlerinin taşıyıcılık açısından Diyarbakır uygulama örnekleri üzerinden incelenmesi
An analysis of light-gauge steel prefabricated building systems in terms of structural performance based on case studies in Diyarbakir
- Tez No: 1019729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, prefabrik yapılar ile hafif çelik yapı sistemlerini yapısal performans, maliyet etkinliği, sürdürülebilirlik ve bölgesel uygulanabilirlik açısından karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Araştırmanın odak noktası olarak seçilen Diyarbakır'da, iki sistemin yerel iklim, deprem riski ve zemin özellikleriyle ilişkili avantajları ve sınırlılıkları ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde prefabrik ve hafif çelik yapıların tanımları, tarihsel gelişimleri, yapısal bileşenleri ve üretim teknikleri ele alınmış; malzeme özelliklerinin taşıyıcı sistem davranışına etkileri açıklanmıştır. Literatür taraması kapsamında ulusal ve uluslararası araştırmalar incelenerek, mevcut bilgiler bütüncül bir yapı içinde sunulmuş ve araştırma alanındaki boşluklar belirlenmiştir. Karşılaştırmalı analiz bölümünde iki sistem; yük taşıma kapasitesi, deprem dayanımı, bağlantı detayları, montaj kolaylığı, üretim süresi, maliyet kalemleri, enerji verimliliği, bakım gereksinimi ve uzun ömürlülük gibi teknik kriterler üzerinden değerlendirilmiştir. Bulgular, hafif çelik sistemlerin düşük ağırlık ve yüksek süneklik özellikleri sayesinde deprem performansında belirgin bir üstünlük sunduğunu göstermektedir. Prefabrik sistemler ise hızlı üretim süreçleri ve düşük ilk yatırım maliyetleri nedeniyle ekonomik açıdan avantajlıdır. Saha çalışması kapsamında Diyarbakır'da yer alan iki prefabrik ve iki hafif çelik yapı incelenmiş; gözlem, kullanıcı anketleri ve mühendis görüşleri doğrultusunda kullanım sonrası performans analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, her iki sistemin de bölge için uygulanabilir olmakla birlikte, yüksek deprem riski ve sıcak iklim koşullarında hafif çelik yapıların daha uygun bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, tasarımcılar, uygulayıcılar ve yerel yönetimler için çeşitli önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative analysis of prefabricated buildings and light steel structural systems in terms of structural performance, cost efficiency, sustainability, and regional applicability. Focusing on the city of Diyarbakır, the study examines the advantages and limitations of both systems with respect to local climate conditions, seismic risk, and soil characteristics. The initial section introduces the definitions, historical development, structural components, and production techniques of both systems, explaining how material properties influence structural behavior. Through a comprehensive literature review, national and international studies are synthesized, and existing research gaps in the field are identified. The comparative evaluation addresses key technical criteria such as load-bearing capacity, seismic performance, connection details, installation process, production speed, cost factors, energy efficiency, maintenance requirements, and overall durability. The findings indicate that light steel systems offer superior seismic resistance due to their lightweight and ductile nature. Prefabricated structures, on the other hand, present advantages in rapid production and lower initial construction costs, making them suitable for projects requiring fast deployment or budget-sensitive solutions. The field study includes on-site examinations of two prefabricated and two light steel buildings located in Diyarbakır. Observations, user satisfaction surveys, and interviews with engineers and construction practitioners were used to assess post-occupancy performance. The results reveal that while both systems are applicable in the region, light steel structures provide a more suitable solution for areas with high seismic activity and hot climatic conditions. The thesis concludes with practical recommendations for designers, practitioners, and local authorities to support more efficient and sustainable construction practices.