Kalça kırığı operasyonu yapılan geriatrik hastalarda perikapsüler sinir grup bloğu ile lomber erektör spina plan bloğunun postoperatif analjezi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the postoperative analgesic efficacy of pericapsular nerve group block and lumbar erector spinae plane block in geriatric patients undergoing hip fracture surgery
  1. Tez No: 1019734
  2. Yazar: ESRA GÜNDOĞDU ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BALABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Perikapsüler sinir grubu (PENG) bloğu, kalça kırığı cerrahisi uygulanan hastalarda analjezi sağlamak amacıyla tanımlanmış bir rejyonal anestezi yöntemidir. Lomber erektör spina plan (L-ESP) bloğu ise son yıllarda kalça cerrahisinde analjezi amacıyla kullanılmaya başlanan yeni bir fasiyal plan bloğudur. Bu tez çalışmasında, spinal anestezi altında kalça kırığı cerrahisi uygulanan 65 yaş ve üzeri hastalarda, ultrasonografi (USG) eşliğinde preoperatif uygulanan PENG bloğu ile L-ESP bloğunun postoperatif analjezi üzerindeki etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Etik kurul onayı ve yazılı bilgilendirilmiş onam sonrası, kalça kırığı cerrahisi planlanan hastalar çalışmaya alındı. Hastalar bilgisayarla yapılan randomizasyon listesi ile iki gruba ayrıldı. L-ESP bloğu uygulanan hastalar Grup E (n=35), PENG bloğu uygulanan hastalar Grup P (n=35) olarak belirlendi. Blok işlemleri ameliyat öncesinde blok odasında USG eşliğinde yapıldı ve bloktan sonra hastalara spinal anestezi uygulandı. Postoperatif dönemde ağrı skorları, opioid tüketimi, ilk analjezik gereksinim zamanı, ilk mobilizasyon zamanı, mobilizasyon sırasındaki ağrı düzeyi ve hastanede kalış süresi kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya 65 yaş ve üzeri 70 hasta dahil edildi. Grup E'de opioid tüketimi 222,3±81,4 µg, Grup P'de ise 255,7±88,8 µg olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,157). 2, 6, 12. ve 24. saat VAS skorları ile ilk mobilizasyon sırasındaki VAS skoru Grup E'de Grup P'ye göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (p<0,05). Otuzuncu dakikadaki VAS skoru iki grupta benzerdi (p=0,540). İlk analjezik gereksinim zamanı Grup E'de 7,66±3,24 saat, Grup P'de 5,46±3,02 saat bulundu. Grup E'de ilk analjezik gereksinim zamanı anlamlı olarak daha uzun bulundu (p=0,001). Komplikasyonlar, ilk mobilizasyon zamanı ve taburculuk süresi açısından gruplar benzer bulundu. SONUÇ: Kalça kırığı cerrahisi uygulanan geriatrik hastalarda L-ESP bloğu, PENG bloğuna göre daha düşük ağrı skorları sağlarken L-ESP uygulanan hastalarda ilk analjezik gereksinim zamanının daha uzun olduğu bulundu. PENG bloğu ve L-ESP bloğunun postoperatif dönemdeki opioid tüketimi benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The pericapsular nerve group (PENG) block and lumbar erector spinae plane (L-ESP) block are regional anesthesia techniques used for analgesia in hip fracture surgery. This study aimed to compare the effects of preoperatively administered ultrasound-guided PENG and L-ESP blocks on postoperative analgesia in patients aged 65 years and older undergoing hip fracture surgery under spinal anesthesia. METHODS: After ethics committee approval and written informed consent, patients scheduled for hip fracture surgery were randomized into two groups. Patients receiving the L-ESP block were assigned to Group E (n=35), and those receiving the PENG block to Group P (n=35). All blocks were performed preoperatively under ultrasound guidance, followed by spinal anesthesia. Postoperative pain scores, opioid consumption, time to first analgesic requirement, time to first mobilization, pain during mobilization, and length of hospital stay were recorded. RESULTS: Seventy patients aged 65 years and older were included. Opioid consumption was 222.3±81.4 in Group E and 255.7±88.8 in Group P, with no significant difference between groups (p=0.157). VAS scores at 2, 6, 12, and 24 hours, as well as pain during first mobilization, were significantly lower in Group E (p<0.05), whereas 30-minute VAS scores were similar (p=0.540). Time to first analgesic requirement was significantly longer in Group E than in Group P (7.66±3.24 vs. 5.46±3.02 hours; p=0.001). No significant differences were observed regarding complications, time to first mobilization, or length of hospital stay. CONCLUSION: In geriatric patients undergoing hip fracture surgery, the L-ESP block provided lower postoperative pain scores and prolonged time to first analgesic requirement compared with the PENG block. However, postoperative opioid consumption was similar between groups.