Şanlıurfa ekolojik şartlarında mürdümük (lathyrus sativus L.) ile farklı buğdaygil yem bitkisi (hordeum vulgare l. avena sativa l. triticosecale wittmack.) karışım oranlarının verim ve kalitesi üzerine etkisi
The effect of mixture ratios of grass pea (lathyrus sativus L.) with different wheatgrass forage crops (hordeum vulgare L., avena sativa L., triticosecale wittmack.) on yield and quality under şanliurfa ecological conditions
  1. Tez No: 1019755
  2. Yazar: CEYDA YILDIZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ile; Şanlıurfa ve benzer iklim ve toprak şartlarında mürdümük bitkisi için en uygun, yüksek verimli ve adaptasyonu kuvvetli olan karışık ekim sisteminin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan materyal çeşitleri; Mürdümük (Lathyrus sativus L.) Gürbüz 2001, Kılçıksız arpa Ruha (Hordeum vulgare L.), Tritikale (Triticosecale Wittmack) Egeyıldızı ve Yulaf (Avena sativa L.) Manas kullanılmıştır. Araştırma 2022-2024 yılları arasında GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Talat Demirören Araştırma İstasyonunda kışlık yetiştirme sezonlarında tesadüf bloklar deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, mürdümük tahıllarla saf ve ikili karışım oranları halinde belirlenerek yem verimi ve kalitesine etkisini tespit etmek amacıyla yürütülen bu çalışma sonucunda; Bitki boyu 51.69-82.83 cm, Yeşil ot verimi 3189.07-4584.47 kg/da, Kuru ot verimi 1064.34-1354.18 kg/da, Kuru madde verimi 904-1338 kg/da, Oransal verim toplamları 1.04- 1.29, Ham protein oranı %15.05-23.27, Protein verimi 196-256 kg/da, ADF (Asit Deterjan Lif) %30.27- 38.91, NDF (Nötral Deterjan Lif) %41.21-50.43, SKMO (Sindirilebilir kuru madde oranı) %58.25- 65.07, SKMV (Sindirilebilir kuru madde verimi) 671.29-828.87 kg/da, NYD (Nispi yem değeri ) 107.60-148.02. Mürdümükteki tahıl oranlarının artmasına bağlı olarak yeşil ot verimi, kuru ot verimlerinde artışlar görülmüştür. Araştırmada HP, SKMV ve NYD özellikleri yönünden en yüksek değerler Saf Mürdümük uygulamasında saptanırken, bu özelliklere ilişkin en düşük değerler ise tahıl türlerine ait saf uygulamalarda saptanmıştır. İki yıllık araştırma sonuçlarına göre; karışım olarak, yeşil ot verimleri özellikleri bakımından %20 Mürdümük + %80 kılçıksız arpa uygulaması öne çıkarken, yüksek ot kalitesi bakımından NYD değerlerine göre Saf mürdümük ve %60 Mürdümük + %40 Kılçıksız arpa karışım uygulamaları öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the most suitable, high-yielding, and highly adaptable mixed cropping system for grass pea cultivation in Şanlıurfa and similar climate and soil conditions. The material varieties used in the research were:grass pea (Lathyrus sativus L.) Gürbüz 2001, awnless barley Ruha (Hordeum vulgare L.), Triticale (Triticosecale Wittmack) Egeyıldızı, and oat (Avena sativa L.) Manas. The research was conducted between 2022-2024 at the GAP Agricultural Research Institute Talat Demirören Research Station during winter growing seasons using a randomized block design with 3 replications. This study, conducted to determine the effect of grass pea on feed yield and quality by specifying pure and binary mixture ratios with cereals, yielded the following results: Plant height 51.69- 82.83 cm, Green forage yield 3189.07-4584.47 kg/da, Dry forage yield 1064.34-1354.18 kg/da, Dry matter yield 904-1338 kg/da, Total proportional yield 1.04-1.29, Crude protein content 15.05-23.27%, Protein yield 196-256 kg/da, ADF (Acid Detergent Fiber) 30.27-38.91%, NDF (Neutral Detergent Fiber) 41.21-50.43%, SKMO (Digestible dry matter ratio) 58.25-65.07%, SKMV (Digestible dry matter yield) 671.29-828.87 kg/da, NYD (Relative feed value) 107.60-148.02. Increases in green forage and dry forage yields were observed in relation to the increase in grain ratios in grass pea. In the study, the highest values for HP, SKMV, and NYD characteristics were determined in the pure grass pea application, while the lowest values for these characteristics were determined in the pure applications of grain types. According to the results of the two-year study; as a mixture, the 20% grass pea + 80% awnless barley application stood out in terms of green forage yield characteristics, while in terms of high forage quality, according to NYD values, pure grass pea and the 60% grass pea + 40% awnless barley mixture applications stood out.