Farklı seviyede kalsiyum içeren rasyonlara malik asit ilavesinin yumurtlayan bıldırcınların performansına, yumurta kalitesine ve kemik biyomekanik özelliklerine etkisi
Effect of malic acid supplementation to diets containing different levels of calcium on the performance, egg quality and bone biomechanical properties of laying quails
  1. Tez No: 1019816
  2. Yazar: AZRA SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı seviyede kalsiyum (Ca) içeren rasyonlara malik asit ilavesinin yumurtlayan bıldırcınların performansına, yumurta kalitesine, iç organ oranlarına ve kemik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 35 haftalık yaşta toplam 256 yumurtlayan bıldırcın 84 günlük deneme süresince rastgele sekiz deneme grubuna dağıtılmıştır. Her bir deneme grubu, her birinde dört bıldırcın bulunan sekiz tekerrürden oluşmuştur. Çalışma, iki Ca seviyesi (%2.00 ve %2.50) ve dört malik asit ilavesinden (0, 1, 2 ve 4 g/kg) oluşan 2x4 faktöriyel deneme planında yürütülmüştür. Çalışmanın sonunda, rasyon Ca seviyesinin azaltılması yumurtacı bıldırcınlarda canlı ağırlık artışını, yem tüketimini, abdominal yağ oranını ve Haugh birimini artırmış, kabuk kırılma direncini, yumurta kabuğu oranını, kemik kesme kuvvetini ve kemik külünü azaltmıştır. Yumurta ağırlığı malik asit ilavesiz grupla karşılaştırıldığında rasyona 1 g/kg malik asit ilavesi ile artma, 4 g/kg seviyesinde ise azalma eğiliminde olmuştur. Rasyona 2 g/kg düzeylerinde malik asit ilavesi kemik kesme kuvvetini olumlu, 4 g/kg malik asit ilavesi ise kemik kesme kuvvetini ve kemik kesme gerilmesini olumsuz etkilemiştir. Kalsiyum ve malik asit düzeyleri arasındaki interaksiyonlar, yumurtlayan bıldırcınlarda yumurta ağırlığı, yumurta kitlesi, yem tüketimi, yumurta kabuğu oranı, Haugh birimi, albümin indeksi, kemik kesme kuvveti ve kemik kül oranını önemli derecede etkilemiştir. Sonuç olarak, %2.00 Ca içeren rasyona malik asit ilavesi performansı, yumurta kabuğu kalitesini ve kemik özelliklerini iyileştirme eğilimindeyken, %2.50 Ca içeren yemlere malik asit ilavesi (özellikle 4 g/kg) bu parametreleri olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of malic acid supplementation to diets containing different levels of calcium (Ca) on the performance, egg quality, internal organ ratios, and bone properties of laying quails. A total of 256 laying quails, 35 weeks of age, were randomly assigned to eight experimental groups for an 84-day trial. Each experimental group consisted of eight replicates of four quails. The study was conducted in a 2x4 factorial design with two Ca levels (2.00% and 2.50%) and four malic acid supplements (0, 1, 2, and 4 g/kg). At the end of the study, reducing the dietary Ca level increased body weight gain, feed intake, abdominal fat percentage and Haugh unit, and decreased eggshell breaking strength, eggshell ratio, bone shear strength, and bone ash ratio in laying quails. Egg weight, compared to the group without malic acid supplementation, tended to increase with 1 g/kg malic acid supplementation and to decrease with 4 g/kg. Dietary malic acid supplementation at 2 g/kg had a positive effect on bone shear strength, while 4 g/kg malic acid addition negatively affected bone shear strength and bone shear stress. Interactions between Ca and malic acid levels significantly affected egg weight, egg mass, feed intake, eggshell ratio, Haugh unit, albumin index, bone shear strength, and bone ash ratio in laying quails. In conclusion, administration of malic acid to a 2.00% Ca diet tended to improve performance, eggshell quality, and bone properties, while supplementation of malic acid (especially 4 g/kg) to a 2.50% Ca diet negatively affected these parameters.