Akdi önalım hakkı
Contractual right of first refusal
  1. Tez No: 1019850
  2. Yazar: YILMAZ METİN TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ATAMULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma konusunu akdi önalım hakkı oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde akdi önalım hakkının tanımı, hukuki niteliği, akdin kurulması ve geçerlilik şartlarından bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde akdi önalım hakkının kullanılması ve hakkın kullanılmasının hukuki sonuçları anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise akdi önalım hakkından feragat, belirli bir satış veya ekonomik bakımdan satışa eşdeğer işlem açısından kullanmaktan vazgeçme ve akdi önalım hakkının sona erme halleri irdelenmiştir. Çalışmanın temel amacını, yapılan Kanuni değişiklikle birlikte Türk Medenî Kanununun 733. maddesi çerçevesinde akdi önalım hakkının kanuni önalım hakkından farklılaşan yönlerini detaylı bir şekilde açıklamak oluşturmaktadır. Zira Kanun değişikliğiyle birlikte kanuni önalım hakkının kullanım süresi iki yıldan bir yıla düşürülmüştür. Böylelikle kanuni önalım hakkının kullanım süresi, akdi önalım hakkının kullanım süresiyle ayrışmıştır. Kanuni önalım hakkının konusu oluşturan pay bedeli olarak hâkim tarafından rayiç bedelin belirleneceği düzenlenmiştir. Önalım olgusu oluşturan ekonomik bakımdan satışa eşdeğer işlemlerin kapsamında nelerin yer alabileceği hususu irdelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise akdi önalım hakkını sona erdiren sebeplerden biri olan akdi önalım hakkından feragat ile akdi önalım hakkını kullanmaktan vazgeçme halleri, farklarıyla ve sonuçlarıyla birlikte detaylı bir şekilde anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu ile diğer mevzuat hükümleri kapsamında temel kaynaklara, monografik eserlere, doktrinde yer alan tartışmalara ve yargı kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary subject of this study is the contractual right of first refusal. The first section discusses the definition, legal nature, contract establishment, and validity conditions of this right. The second section attempts to explain the exercise of this right and the resulting legal consequences. The final section examines the absolute waiver of the right, the waiver of its exercise concerning a specific sale or economically equivalent transaction, and its overall termination grounds.The fundamental objective is to detail how the contractual right of first refusal differs from the statutory right, particularly under Article 733 of the Turkish Civil Code following recent amendments. Due to these statutory changes, the exercise period for the statutory right was reduced from two years to one year. Consequently, its timeframe has diverged from that of the contractual right. Furthermore, it is regulated that the judge will determine the fair market value as the share price that constitutes the subject matter of the statutory right. The study also investigates the scope of transactions economically equivalent to a sale that trigger this right. Additionally, the waiver of the contractual right and the waiver of its exercise are thoroughly compared regarding their distinct differences and legal outcomes. Throughout our study, we have evaluated fundamental sources, monographic works, doctrinal debates, and judicial decisions under the Turkish Code of Obligations No. 6098 and the Turkish Civil Code No. 4721.