Kimyasal tepkimelerde hız konusunda ters yüz öğrenme modelinin farklı değişkenlere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of flipped learning model on different variables on speed in chemical reactions
  1. Tez No: 1019862
  2. Yazar: CEMAL GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kimyasal tepkimelerin hızı konusundaki ters yüz öğrenme modelinin (TYÖM) etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. 2023-2024 öğretim yılında Van ilindeki 186 lise öğrencisi üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, öğrencilerin akademik başarıları, ters yüz hazır bulunuşluk düzeyleri, öz yeterlik inançları ve mantıksal düşünme becerileri üzerindeki etkiler incelenmiştir. Araştırmada deneysel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Yarı deneysel araştırma deseni doğrultusunda deney ve kontrol grupları belirlenmiş olup, her iki grup için deney öncesi ve sonrası ölçümler yapılmıştır. Veriler; başarı testi, ters yüz hazır bulunuşluk ölçeği, mantıksal düşünme beceri ölçeği ve öz yeterlik inanç ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin yanı sıra, TYÖM' ye ilişkin öğrenci görüşlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre TYÖM' nin, kimyasal tepkimelerde hız konusunda öğrencilerin akademik başarılarını, mantıksal düşünme becerilerini ve öz yeterlik inançlarını artırdığı belirlenmiştir. Ancak ters yüz hazır bulunuşluk düzeyleri üzerinde anlamlı bir etki oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgular ise öğrencilerin TYÖM' ye yönelik genel olarak olumlu görüşlere sahip olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçları, TYÖM' nin kimya eğitiminde etkili bir öğretim modeli olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, TYÖM' nin kimya derslerinde uygulanmasına yönelik öneriler sunulmuştur. Bu önerilerin, kimya eğitiminde yeni öğretim stratejileri geliştirmek isteyen öğretmenler ve eğitimciler için yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effect of the flipped learning model on the topic of reaction rates in chemical reactions. The research was conducted during the 2023–2024 academic year with 186 high school students in the province of Van, and examined the effects of the flipped learning model on students' academic achievement, flipped learning readiness levels, self-efficacy beliefs, and logical thinking skills. A quasi-experimental design, one of the experimental research methods, was used in this study. In line with the quasi-experimental design, experimental and control groups were formed, and pre-test and post-test measurements were administered to both groups. Data were collected using an achievement test, a flipped learning readiness scale, a logical thinking skills scale, and a self-efficacy beliefs scale. In addition to the quantitative data, semi-structured interviews were conducted to determine students' views on the flipped learning model. Quantitative data were statistically analyzed using the Mann–Whitney U Test and the Wilcoxon Signed-Rank Test. The results indicated that the flipped learning model increased students' academic achievement, logical thinking skills, and self-efficacy beliefs regarding the topic of reaction rates in chemical reactions. However, it was concluded that the model did not have a statistically significant effect on students' flipped learning readiness levels. Findings obtained from the semi-structured interviews revealed that students generally held positive views toward the flipped learning model. The findings of the study suggest that the flipped learning model can be used as an effective instructional model in chemistry education. Accordingly, recommendations for the implementation of the flipped learning model in chemistry courses were presented. These recommendations are expected to guide teachers and educators who aim to develop new instructional strategies in chemistry education.