Kronik spontan ürtikerli çocuk hastalarda eozinofilik katyonik protein, eozinofil peroksidaz, eozinofilik majör bazik protein düzeylerinin araştırılması
Investigation of eosinophilic cationic protein, eosinophil peroxidase, and eosinophil major basic protein levels in children with chronic spontaneous urticaria
- Tez No: 1019897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KÜLHAŞ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ: Kronik spontan ürtiker (KSÜ), patofizyolojisinde ağırlıklı olarak mast hücreleri rol oynamakla birlikte eozinofillerin ikincil efektör hücreler olarak önemli katkılar sağladığı bilinmektedir. Çalışmamızda, KSÜ'lü çocukların eozinofil granül proteinlerinin [Eozinofilik Katyonik Protein (EKP), Eozinofil Peroksidaz (EP) ve Eozinofilik Majör Bazik Protein (EMBP)] serum düzeyleri ile sağlıklı kontrollerin serum düzeyleri karşılaştırılarak eozinofillerin hastalık patogenezindeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇLER VE YÖNTEM: Çalışmaya 01.08.2024-01.06.2025 tarihleri arasında Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Polikliniğinde KSÜ tanısı ile takip edilen çocuk hastalar ile yaş ve cinsiyeti uyumlu sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Katılımcıların klinik, demografik ve laboratuvar verileri kaydedilip; hastalık süresi, tetikleyicileri, Ürtiker Aktivite Skoru (ÜAS7) sonuçları değerlendirildi. Katılımcılardan ve sağlıklı kontrollerden alınan kan örneklerinden EKP, EP ve EMBP düzeyleri çalışıldı. İstatistiksel analizler R version 4.1.2. istatistiksel yazılım dili yardımıyla parametrik ve nonparametrik testler kullanılarak yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya 2–17 yaş (12.64 ± 3.82) arası KSÜ tanısı ile izlenen 74 (%55.4 kız) hasta dahil edildi. Sağlıklı kontrol olarak, yaş ortalaması 13.21±3.09 yıl olup yaşları 2–17 yıl arası değişen 70 çocuk (%55.7'si kız) dahil edildi. Hastaların %63.5'inin (n=47) temel yakınma nedeni ürtikeriken, %36.5'inde (n=27) anjioödem ve ürtikerdi. Serum EKP düzeyleri KSÜ grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p<0.001). EP ve EMBP düzeyleri arasında ise anlamlı fark saptanmadı. Hastaların ÜAS7 skorları EKP, EP ve EMBP parametreleri arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p>.05). Hastaların eozinofil düzeyi 220 ± 400 (min-max: 20–3330) olup, eozinofil ile EKP, EP ve EMBP parametreleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>.05). Ayrıca; demografik özellikler, tiroid otoantikor pozitifliği ve diğer laboratuvar parametreleri ile EKP, EP ve EMBP arasında da anlamlı ilişki saptanmadı. SONUÇ: Çalışmamız EKP'nin çocuklarda KSÜ patogenezinde rol oynayabileceğini göstermektedir. Bildiğimiz kadarı ile KSÜ'lü çocuklarda serum EKP, EP ve EMBP düzeylerinin birlikte değerlendirildiği çalışma bulunmaması nedeniyle bu sonuçların literatüre önemli katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Bu sonuç, gelecekte yapılacak olan hedefe yönelik tedavi yaklaşımları için yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Introductıon: Chronic spontaneous urticaria (CSU) is driven predominantly by mast cells; however, eosinophils are recognized as secondary effector cells. This study aimed to investigate the role of eosinophils in the pathogenesis of pediatric CSU by comparing serum levels of eosinophil granule proteins [Eosinophil Cationic Protein (ECP), Eosinophil Peroxidase (EP), and Eosinophil Major Basic Protein (EMBP)]. Methods: Children followed with a diagnosis of CSU, between August 2024 and June 2025 in our Pediatric Immunology and Allergy Department, and age- and sex-matched healthy controls were enrolled. Clinical, demographic, and laboratory data were recorded, including disease duration, triggers, and Urticaria Activity Score 7 (UAS7). Serum levels of ECP, EP and EMBP were measured from blood samples obtained from patients and healthy controls. Results: Seventy-four patients with CSU (age 2–17 years; mean 12.64±3.82; 55.4% female) and 70 healthy controls (age 2–17 years; mean 13.21±3.09; 55.7% female) were included. The primary presenting complaint was urticaria in 63.5% (n=47) and angioedema with urticaria in 36.5% (n=27) of patients. Serum ECP levels were significantly higher in the CSU group than in controls (p<0.001), whereas EP and EMBP levels did not differ significantly between groups. No significant relationships were observed between ECP/EP/EMBP levels and UAS7 scores demographic characteristics or mean eosinophil counts (p>0.05). Conclusion: This study first evaluates serum ECP, EP and EMBP levels together in pediatric patients with CSU. Our study suggests that ECP may play a role in the pathogenesis of CSU in children. These findings may also inform future development of targeted therapeutic strategies.