A simulation-based framework for determining installation process parameters of autonomous mobile robots in industrial environments
Endüstriyel ortamlarda otonom mobil robotların kurulum süreci parametrelerinin belirlenmesine yönelik simülasyon tabanlı bir çerçeve
  1. Tez No: 1019912
  2. Yazar: DİLARA MUHACIR
  3. Danışmanlar: PROF. EREN ÖZCEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KOCABEY ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, endüstriyel ortamlarda Otonom Mobil Robotların (AMR) kurulum sürecini optimize etmek ve standartlaştırmak için simülasyon tabanlı bir metodoloji sunmaktadır. Çalışma üç ana hedefe odaklanmaktadır: standart bir kurulum çerçevesinin geliştirilmesi, maliyet, zaman ve iş gücü gereksinimlerinin analiz edilmesi ve Gazebo tabanlı simülasyon ile temel kurulum parametrelerinin değerlendirilmesi. Elde edilen bulgular, kurulum parametrelerinin standartlaştırılmasının devreye alma süreçlerinin öngörülebilirliğini artırdığını, docking geometrisi, istasyon yerleşimi ve güvenlik alanlarına yönelik iyileştirmelerin ise sistem performansını önemli ölçüde geliştirdiğini göstermektedir. İyileştirilmiş sistemde toplam görev süresi 300 saniyeden 245 saniyeye düşerken, vardiya başına görev sayısı 96'dan 117.6'ya yükselmiş ve görev başına maliyet 0.179 USD'den 0.146 USD'ye düşmüştür. Bu durum, kapasitede yaklaşık %22, maliyet verimliliğinde ise %18.4 oranında iyileşme sağlamıştır. Genel olarak çalışma, devreye alma öncesi simülasyon kullanımının kurulum verimliliğini artırdığını, belirsizlikleri azalttığını ve iş gücü kullanımını daha etkin hale getirdiğini göstermektedir. Önerilen yaklaşım, AMR kurulum süreçleri için daha güvenilir ve maliyet etkin çözümler sunan veri odaklı bir karar destek çerçevesi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a simulation-based methodology for optimizing and standardizing the installation process of Autonomous Mobile Robots (AMRs) in industrial environments. The study focuses on three main objectives: developing a standardized installation framework, analyzing cost, time, and workforce requirements, and evaluating key installation parameters through Gazebo-based simulation. The findings show that standardizing installation parameters improves commissioning predictability, while simulation-based improvements in docking geometry, station layout, and safety zones enhance system performance. In the improved system, total task duration is reduced from 300 to 245 seconds, throughput increases from 96 to 117.6 tasks per shift, and cost per task decreases from 0.179 USD to 0.146 USD, corresponding to improvements of approximately 22% in throughput and 18.4% in cost efficiency. Overall, the study demonstrates that pre deployment simulation can improve installation efficiency, reduce uncertainty, and support more effective workforce utilization. The proposed framework provides a practical and data-driven decision support tool for more reliable and cost-effective AMR deployment.