Sınıf öğretmenlerinin ilk okuma yazma öğretiminde duygu durum evrelerinin temellendirilmiş kuramla keşfi
Exploring the emotional state phases of primary teachers in literacy instruction through grounded theory
  1. Tez No: 1019930
  2. Yazar: PELİN AKTAŞ USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İlk okuma yazma öğretimi süresince sınıf öğretmenlerinin duygu durum evrelerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırmada nitel yaklaşımının kuram oluşturma (Grounded Theory) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın başlangıç katılımcılarını amaçlı örneklem türlerinden bir olan ölçüt örneklem yöntemi kullanılarak belirlenen devlet okullarında ilkokul birinci sınıf okutan 25 öğretmen, kuramsal örneklemini ise aynı örnekleme yöntemiyle belirlenen 6 ilkokul yöneticisi ve 12 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 25 öğretmenle dört ay boyunca aylık periyotlarda yapılan 100 görüşme (yaklaşık 47 saat), kuramsal örneklemle yapılan 18 görüşme (yaklaşık 8 saat) ve 22 gözlem (yaklaşık 6 saat) sonucunda elde edilmiştir. Tüm görüşmeler için uzman desteği alınan yarı yapılandırılmış görüşme formu ve gözlemler için gözlem formları kullanılmıştır. Veri analizi sırasında araştırma günlüğü ve kuramsal notlar (memo) tutulmuştur. Etik Komisyon ve kurumsal izinlerin ardından 01.09.2025 – 17.02.2026 tarihlerini kapsayan veri toplama süreci kuramsal duyarlılıkla gerçekleştirilmiş, kuramsal doygunluğa ulaşılıncaya dek veri analiziyle paralel yürütülmüştür. Veri analizinde her görüşme satır satır kodlanarak sırasıyla öncül kodlara, odaklı kodlara, alt kategorilere ve kategorilere ulaşılırken sürekli karşılaştırmalı analiz ve tutarsız durum analiz stratejileri izlenmiştir. Kategoriler arası ilişkiler ve boşluklar belirlenerek kuramın her bir evresine ait duygu durumları tespit edilmiştir. Araştırmada inandırıcı, aktarılabilir, tutarlı ve onaylanabilir sonuçlara ulaşmak için araştırmacı rolü açıklanmış, katılımcı ifadeleri doğrudan verilmiş, kodlama süreci ve düşünme yolları sunulmuştur. Araştırma sonucunda ilk okuma yazma öğretimi süresince sınıf öğretmenlerinin Yüklenme, Uyumlanma, Sürdürme ve Tamamlanma olmak üzere dört duygu durum evresinden geçtiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda hizmet öncesi ve esnasında öğretmen duygularını dikkate alan ve destekleyen program ve uygulamalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the emotional stages of primary school teachers during the initial literacy instruction process. A qualitative Grounded Theory design was employed. Initial participants were 25 primary school teachers teaching first grade in public schools, determined through criterion sampling; subsequently, 6 school administrators and 12 teachers were included via theoretical sampling. Data sources consisted of 100 interviews conducted monthly with 25 teachers (totaling 2,785 min), alongside 18 interviews (totaling 443 min) and 22 observations with the theoretical sample (totaling 335 min). Semi-structured interview forms (expert-supported), observation forms, a research diary, and theoretical memos were prepared and utilized by the researcher. Following legal permissions, the data collection process, spanning from September 1, 2025, to February 17, 2026, was conducted with theoretical sensitivity and parallel to analysis until theoretical saturation was reached. In the data analysis, each interview was coded line-by-line to identify preliminary codes, followed by focused codes, sub-categories, and categories, utilizing constant comparative analysis and discrepant case analysis strategies. By identifying the relationships and gaps between categories, the emotional states associated with each stage of the theory have been determined. To ensure credibility, transferability, dependability, and confirmability, the researcher's role was defined, direct participant quotes were provided, and the coding process and thought trails were presented. The findings revealed that primary school teachers undergo four emotional stages during initial literacy instruction: Loading, Adjustment, Sustaining, and Completion. Accordingly, pre-service and in-service programs and practices that consider and support teacher emotions are recommended.