İfade aracı olarak tiyatronun dil öğretiminde kullanılması
The use of theater as a means of expression in language
- Tez No: 1019987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Dilbilim, Performing and Visual Arts, Education and Training, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, tiyatro ve drama tekniklerinin yabancı dil öğretimi ve edinimi süreçlerindeki çok boyutlu ve dönüştürücü rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, geleneksel dilbilgisi merkezli yaklaşımların ötesine geçerek, dili kültürel, duygusal ve fiziksel bir bağlamda deneyimlemeyi sağlayan bütüncül bir metodoloji aranmaktadır. Yöntem olarak, dil ediniminin bireyin mevcut yeterliliğinin biraz üstünde olan anlamlı ve bağlamsal girdiye (i+1) maruz kalmasıyla gerçekleştiği kuramsal temeline dayanarak, dil öğretiminde tiyatro tekniklerini temel aktivite olarak kullanan çağdaş yaklaşımlar (CLT, TPR, TiLL) analiz edilmiş ve Shakespeare in Styria ile The E Theater çalışmaları incelenmiştir. Tezin temel bulguları, tiyatro uygulamalarının kinestetik öğrenme yoluyla kelimelerin bedensel hafızaya kodlanmasını sağlayarak öğrenmenin kalıcılığını önemli ölçüde artırdığını ve tiyatral ortamın, öğrencilerin utangaçlık, kaygı ve özgüven eksikliği gibi duygusal filtrelerini düşürerek iletişimsel yeterliliğin kazanılmasında kritik rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the multidimensional and transformative role of theater and drama techniques in foreign language teaching and acquisition processes. The study seeks a holistic methodology that goes beyond traditional grammar-centered approaches, enabling the experience of language within a cultural, emotional, and physical context. Theoretically grounded in the premise that language acquisition occurs through exposure to meaningful and contextual input (i+1) slightly above the individual's current proficiency level, contemporary approaches (CLT, TPR, TiLL) that use theater techniques as a core activity in language teaching have been analyzed, and the works of Shakespeare in Styria and The E Theater have been examined. The main findings of the thesis show that theater applications significantly increase the permanence of learning by enabling words to be encoded in the body's memory through kinesthetic learning, and that the theatrical environment plays a critical role in gaining communicative competence by reducing students' emotional filters such as shyness, anxiety, and lack of self-confidence.