Gebelik Hareketlilik İndeksi'nin Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of the Turkish version of Pregnancy Mobility Index
  1. Tez No: 1020018
  2. Yazar: TUNA YENİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sağlık açısından pek çok faydası bulunmasından dolayı düzenli fiziksel aktivite gebe kadınlar için de tavsiye edilmektedir. Ancak pek çok kadın gebelik sürecinde çeşitli nedenlerle fiziksel aktivite düzeyini azaltmaktadır. Bu nedenle gebelik dönemindeki fiziksel aktivite ve hareketlilik düzeyinin belirlenmesi önem taşımaktadır. Ayrıca ülkemizde gebelik döneminde sırt ve pelvik ağrı ile ilişkili olarak hareketlilik düzeyini ölçen anket kısıtlı sayıdadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı Gebelik Hareketlilik İndeksi'nin Türkçe uyarlamasının geçerlik ve güvenilirliğini değerlendirerek Türkiye'de klinik uygulamalarda ve araştırma çalışmalarında kullanılmak üzere literatüre Türkçe dilinde bir gebelikte hareketlilik anketi kazandırmaktır. Gereç Ve Yöntem: Çalışmaya İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde takipli ve çalışmaya katılmayı kabul eden 120 gebe kadın dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen gönüllüler çalışma hakkında bilgilendirildikten sonra Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu imzalatıldı. Veri toplama sürecinde katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Gebelik Hareketlilik İndeksi (GHİ), Pregnancy Physical Activity Questionnaire (PPAQ) ve Oswestry Engellilik İndeksi (OEİ) uygulandı. Ölçeğin iç tutarlılığı Cronbach alfa katsayısı ile değerlendirildi. Test–retest güvenilirliği iki hafta arayla yapılan ölçümler arasındaki sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) kullanılarak incelendi. Yapısal geçerlilik için açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. Ayrıca ölçüm hatasını değerlendirmek amacıyla ölçümün standart hatası (SEM) ve minimum saptanabilir değişim (MDC) değerleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 29,18±4,46 yıl olup ortalama gestasyonel yaş 29,25±8,31 hafta olarak bulundu. GHİ'nin toplam Cronbach alfa değeri 0.963 olarak hesaplandı ve ölçeğin yüksek iç tutarlılığa sahip olduğu belirlendi. Test–retest analizlerinde GHİ alt ölçekleri ve toplam puan için ICC değerlerinin 0.947 ile 0.964 arasında değiştiği saptandı ve ölçeğin mükemmel düzeyde güvenilirlik gösterdiği belirlendi. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin üç faktörlü yapısı doğrulandı. Doğrulayıcı faktör analizi sonuçları model uyum indekslerinin kabul edilebilir düzeyde olduğunu gösterdi. GHİ ile OEİ arasında anlamlı ve yüksek düzeyde pozitif korelasyon bulunurken, PPAQ ile anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Gebelik Hareketlilik İndeksi'nin Türkçe versiyonunun gebelik dönemindeki kadınların hareketlilik düzeyini ve pelvik kuşak ağrısına bağlı fonksiyonel kısıtlılıklarını değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir. GHİ'nin klinik uygulamalarda gebelerin fonksiyonel durumunun değerlendirilmesinde ve gebelikte uygulanan rehabilitasyon yaklaşımlarının etkinliğinin izlenmesinde kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Regular physical activity is recommended for pregnant women due to its numerous health benefits. However, many women tend to reduce their level of physical activity during pregnancy for various reasons. Therefore, determining the level of physical activity and mobility during pregnancy is important. In addition, the number of questionnaires evaluating mobility associated with back and pelvic pain during pregnancy is limited in Türkiye. The aim of this study was to evaluate the validity and reliability of the Turkish version of the Pregnancy Mobility Index (PMI) and to introduce a Turkish mobility questionnaire for pregnancy to be used in clinical practice and research. Materials and Methods: A total of 120 pregnant women who were being followed at the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of İzmir Tepecik Training and Research Hospital and volunteered to participate in the study were included. After being informed about the study, all participants signed a written informed consent form. Data were collected using a sociodemographic information form, the Pregnancy Mobility Index (PMI), the Pregnancy Physical Activity Questionnaire (PPAQ), and the Oswestry Disability Index (ODI). Internal consistency of the scale was evaluated using Cronbach's alpha coefficient. Test–retest reliability was assessed using the intraclass correlation coefficient (ICC) with a two-week interval between measurements. Construct validity was evaluated using exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis. In addition, the standard error of measurement (SEM) and minimal detectable change (MDC) values were calculated to determine measurement error. Results: The mean age of the participants was 29,18±4,46 years and the mean gestational age was 29,25±8,31 weeks. The total Cronbach's alpha value of the PMI was found to be 0.963, indicating high internal consistency. ICC values for the subscales and total score ranged between 0.947 and 0.964, demonstrating excellent test–retest reliability. Exploratory factor analysis confirmed the three-factor structure of the scale, and confirmatory factor analysis indicated acceptable model fit indices. A significant and strong positive correlation was found between PMI and ODI scores, whereas no significant correlation was observed between PMI and PPAQ. Conclusion: The Turkish version of the Pregnancy Mobility Index was found to be a valid and reliable measurement tool for evaluating mobility level and functional limitations related to pelvic girdle pain in pregnant women. The PMI can be used in clinical practice to assess functional status in pregnant women and to monitor the effectiveness of rehabilitation interventions during pregnancy.