A qualitative study on the sense of belongingness among migrant women who migrated from Turkey to Belgium within the last 1 to 5 years
Son 1 ila 5 yıl içinde Türkiye'den Belçika'ya göç etmiş göçmen kadınların aidiyet duygusu üzerine nitel bir araştırma
- Tez No: 1020066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, son bir ila beş yıl içinde Türkiye'den Belçika'ya göç eden yetişkin kadınların (22-45 yaş) aidiyet duygusu deneyimlerini incelemektedir. On üç katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmelerin yansıtıcı tematik analizi, beş ana tema ortaya koymuştur: aidiyet duygusu hissetmek için gerekenler, yabancılaşma duyguları, duygularla ve gizli anlamlarla dolu bir bakış, dil: hem duvar hem de köprü ve kimliğin yeniden inşası. Bulgular birkaç önemli içgörüyü ortaya koymaktadır. İlk olarak, aidiyet duygusu herkes için hem ortak hem de oldukça bireysel dinamikler sergilemektedir. İkinci olarak, göçe eşlik eden yabancılaşma duygusu, aidiyet deneyimlerinde kırılmalar yaratmaktadır. Üçüncü olarak, bakışa yüklenen anlamlar derinlik ve çeşitlilik kazanmaktadır. Dördüncü olarak, dil engeli statü kaybına neden olmakta ve sosyalleşmeyi, duygu ve mizahın ifadesini zorlaştırmaktadır. Ancak, aşıldığında dil, insanlar arasında bir köprü görevi görmektedir. Beşincisi, göçle birlikte gelen yeni bir yaşamın inşası, yeni bir kimliğin inşasını da beraberinde getirmekte ve aidiyet duygusunu şekillendirmektedir. Göç ve aidiyet deneyimlerini geniş bir perspektiften inceleyen bu çalışma, aidiyet duygusunun hem bireyi hem de toplumu ilgilendiren yönleri olduğunu ve birçok farklı dinamikten etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, göçmenlerin göçle şekillenen aidiyet duygusu deneyimlerinden etkilenen psikolojik destek ihtiyaçları ve bu ihtiyaçları karşılamak için uygulanması gereken terapötik yaklaşımlar açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the sense of belonging experiences of adult women (ages 22-45) who migrated from Türkiye to Belgium in the last one to five years. A reflective thematic analysis of semi-structured, in-depth interviews with thirteen participants yielded five main themes: what it takes to feel a sense of belonging, feelings of alienation, a gaze full of emotions and hidden meaning, language: at once the wall and the bridge, and reconstructing the identity. The findings reveal several key insights. First, the sense of belonging exhibits both common and highly individual dynamics for everyone. Second, the sense of alienation that accompanies migration creates fractures in the experiences of belonging. Third, the meanings attributed to the gaze increase in depth and diversity. Fourth, the language barrier causes loss of status and makes socialization and the expression of emotions and humor difficult. However, when overcome, the language serves as a bridge between people. Fifth, the construction of a new life that comes with migration also brings the construction of a new identity and shapes the sense of belonging. This study, which examines migration and experiences of belonging from a broad perspective, demonstrates that the sense of belonging has aspects that relate to both the individual and society, and is influenced by many different dynamics. The findings have important implications for the psychological support needs of migrants and the therapeutic approaches that should be applied to address these needs, influenced by their sense of belonging experiences shaped by migration.