The global compact on refugees: An improvement of responsibility-sharing in international refugee law?
Mültecilere ilişkin küresel mutabakat: Uluslararası mülteci hukukunda sorumluluk paylaşımının iyileştirilmesi?
- Tez No: 1020073
- Danışmanlar: PROF. ELSPETH GUILD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary Unıversıty Of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Tez Ozeti Mülteci bağlamında sorumluluk paylaşımı yıllardır süregelen ve uluslararası etkin bir müdahale gerektiren bir sorundur. 2012 yılından sonra, özellikle bir çok devlette artan silahlı çatışmalar ve temel insan haklarının ihlal edilmesi nedeniyle, büyük ölçekli yerinden edilme, ev sahibi devletler üzerinde büyük bir baskı oluşturmakta ve mültecilerin korunmasına yönelik sorumlulukların dengesiz paylaşımı nedeniyle kitlesel çapta bir insanlık öfkesi yaratmaktadır. Dünyadaki mültecilerin %84'üne, yoksul ve orta gelirli ülkelerden oluşan sadece on gelişmekte olan devlet ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle, 2018 yılında, ev sahibi devletlerin ve mültecilerin ihtiyaçlarına daha adil, öngörülebilir, etkili ve sürdürülebilir yanıtlar oluşturmak amacıyla 'Mülltecilere İlişkin Küresel Mutabakat' kabul edilmiştir. Bu bağlamda, Mültecilere ilişkin Küresel Mutabakat, KMM'nin Uluslararası Mülteci Hukukunda adil bir sorumluluk paylaşımına ulaşmak için yeterli bir fırsat olup olmadığı konusunda uluslararası hukukta önemli bir tartışma yaratrmıştır. Bu bağlamda, bu tez, Mültecilere ilişkin Küresel Mutabakatın fırsatlarını ve zorluklanı analiz ederek, Miiltecilere ilişkin Küresel Mutabakatın uluslararası mülteci hukukunda acil bir ihtiyaç olan adil, etkili ve öngörillebilir sorumluluk paylaşımını geliştirme potansiyelini ortaya koymaktadır. Aynca, Milltecilere İlişkin Küresel Mutabakatına ilişkin mevcut önerilerin kapsamlı ve karşılaştırılabilir bir şekilde incelenmesi ve önceki sorumluluk paylaşımı deneyimlerinin analiz edilmesi sonucunda, mülteci bağlamındaki sınırlı sorumluluk paylaşımı literatürüne katkıda bulunmak ve Uluslararası Mülteci Hukuku'nun iyileştirilmesine yönelik pratik adımları desteklemek amacıyla öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Responsibility-sharing in the refugee context has been an ongoing problem that has required an international effective response for years. After 2012, owing particularly to increasing armed conflicts and violation of basic human rights in several states, large-scale displacement forms huge pressure on host states and creates a humanity indignation globally due to unbalanced sharing by of responsibilities to protect refugees. 84% of the world refugees are hosted by just ten developing states that comprise of poor and middle-income countries. Therefore, in 2018, 'the Global Compact on Refugees was agreed, to establish more equitable, predictable, effective and sustainable responses to the needs of host states and refugees. In this context, the Global Compact on Refugees created a significant debate in international law whether the GCR is an adequate opportunity for achieving fair responsibility-sharing in International Refugee Law. In this context, this thesis demonstrates the potential of the Global Compact on Refugees to improve the urgent need of fair, effective and predictable responsibility-sharing in the international refugee law by analysing the opportunities and challenges of the Global Compact on Refugees. Moreover, at the end as a result of comprehensive and comparable examinations of current proposals about the Global Compact on Refugees and analysing the previous responsibility sharing experiences, suggestions are provided in order to contribute to scarce responsibility-sharing literature in refugee context and to support practical steps for improvement of the International Refugee Law.