Exploring disability culture within the context of corporate social responsibility: An analysis of the United Nations Global Compact Türkiye diversity and inclusion initiatives
Kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde engellilik kültürünün incelenmesi: Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Türkiye çeşitlilik ve katılım girişimlerinin analizi
  1. Tez No: 870573
  2. Yazar: BEGÜM KAMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Engelli bireylere yönelik engellilik algısı, yaşadıkları toplumdaki kültürel ve sosyal çevre tarafından belirlenmektedir. Engelli bireylere yüklenen kültürel anlamlar, toplumla etkileşim sürecinde kazanılmaktadır. Engelli kültürü, toplumdaki önyargılara ve davranış kalıplarına rağmen engelli bireyleri birleştirmeyi amaçlayan bir anlayış olarak ortaya çıkmaktadır. Özel sektördeki şirketler, engelli bireylerin toplumsal hayata katılımını kolaylaştırmak ve toplumsal algıları değiştirmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak kurumsal sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Bu çalışma, kurumların çeşitlilik ve katılım stratejilerinde engelliliğin yerini anlamayı amaçlamaktadır. Tez, engelli kültürü literatürü kapsamında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Türkiye İş Dünyası Çeşitlilik ve Katılım Uygulamaları 2022 kılavuzunda yer alan şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarını incelemektedir. Şirketlerin engelliliği çeşitlilik ve katılım iletişimlerine nasıl entegre ettiğini ortaya çıkarmak için resmi web siteleri, sosyal medya hesapları ve sürdürülebilirlik raporları üzerinden tematik bir analiz yapılmıştır. Araştırma sonuçları çeşitlilik, kapsayıcılık ve engellilik kültürüne ilişkin literatür taraması ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Perceptions of disability directed towards disabled individuals are determined by the cultural and social environments of the societies in which they live. Cultural meanings attributed to disabled individuals are acquired in the process of interactions with society. Disability culture has emerged as an understanding that aims to unite disabled individuals despite the prejudices and behavioural patterns that exist in society. Companies in the private sector are collaborating with non-governmental organizations to conduct corporate social responsibility projects in order to facilitate disabled individuals' participation in social life and change social perceptions. This thesis aims to understand the place of disability in corporate diversity and inclusion strategies. Within the scope of the literature on disability culture, the thesis examines the corporate social responsibility practices of Turkish companies included in the UN Global Compact's 2022 Diversity and Inclusion Guide for Businesses. Thematic analysis of official websites, social media accounts, and sustainability reports was conducted to reveal how companies have integrated disability within their communications on diversity and inclusion. The findings are discussed in light of a literature review regarding diversity, inclusion, and disability culture.