THE IMAGE OF SYRIAN WOMEN IN FOREIGN ARABIC-LANGUAGE MEDIA BEFORE AND AFTER THE FORMATION OF SYRIA'S TRANSITIONAL GOVERNMENT
SURIYE GEÇIŞ HÜKÜMETI'NIN KURULMASINDAN ÖNCE VE SONRA YABANCI ARAPÇA MEDYADA SURIYE KADINLARININ IMAJI
- Tez No: 1020075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME SÜLEYMANOĞLU KÜRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Global İlişkiler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Global İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, BBC Arapça, Al Jazeera, France 24 Arapça, RT Arapça ve TRT Arapça'ya odaklanarak, Suriye geçiş hükümetinin kurulmasından önce ve sonra yabancı Arapça medyada Suriye kadınlarının temsilini incelemektedir. Feminist medya teorisi, epistemik adaletsizlik çerçeveleri ve postkolonyal eleştiri kullanılarak, çalışma nicel kalıplaşma ile desteklenen eleştirel söylem analizini kullanmaktadır. 105 medya öğesinden oluşan amaçlı bir örnekleme dayanan bulgular, geçiş döneminden sonra kadınların görünürlüğünün arttığını, özellikle de elit kurumsal ve sembolik dahil etme yoluyla arttığını göstermektedir. Ancak, bu görünürlük nadiren sürdürülebilir epistemik etki veya gündem belirleme gücüne dönüşmektedir. Tüm medya kuruluşlarında kadınlar büyük ölçüde sembolik figürler, mağdurlar, bakıcılar veya sembolik temsilciler olarak konumlandırılmaya devam ederken, otoriter siyasi sesler istisnai olmaya devam etmektedir. Böylece geçiş dönemi, epistemik kontrolün altında yatan hiyerarşileri ortadan kaldırmadan kadınların görünürlüğünü yeniden yapılandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the representation of Syrian women in foreign Arabic-language media before and after the formation of the Syrian transitional government on 29 March 2025, focusing on BBC Arabic, Al Jazeera, France 24 Arabic, RT Arabic, and TRT Arabic. Using feminist media theory, epistemic injustice frameworks, and postcolonial critique, the study employs critical discourse analysis supported by quantitative patterning. Based on a purposive sample of 105 media items, the findings show that women's visibility increases after the transition, particularly through elite institutional and symbolic inclusion. However, this visibility rarely translates into sustained epistemic agency or agenda-setting power. Across outlets, women remain largely positioned as symbolic figures, victims, caregivers, or tokenized representatives, while authoritative political voice remains exceptional. The transitional moment thus reconfigures women's visibility without dismantling underlying hierarchies of epistemic control.