Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine başvuran ve toraks BT çekilen hastaların geriye dönük incelenmesi
Retrospective evaluation of patients who presented to the emergency department of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine and underwent thoracic CT
- Tez No: 1020078
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TOMRUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, acil servise başvuran ve toraks bilgisayarlı tomografi görüntülemesi yapılan erişkin hastalarda sol ventrikülün sternuma göre anatomik yerleşiminin değerlendirilmesi ve standart kardiyopulmoner resüsitasyon kompresyon alanı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Retrospektif olarak yürütülen çalışmaya 350 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru tanı grupları, yatış durumları ve klinik sonlanımları kaydedildi. Aksiyel ve sagittal toraks BT kesitleri üzerinden kardiyotorasik morfometrik ölçümler yapıldı. Aksiyel düzlemde iki meme başı hattının sternum üzerindeki orta noktası referans yüzey noktası olarak kabul edildi ve sol ventrikül merkezinin izdüşümü ile olan mesafesi değerlendirildi. Ayrıca kalp ve toraksın transvers ve anteroposterior çapları ölçüldü. Sagittal düzlemde sternum üç segmente ayrılarak sol ventrikül sternal izdüşümünün segmental yerleşimi, orta-alt sternum bileşkesine uzaklığı ve sternum ile sol ventrikül anterior duvarı arasındaki en kısa mesafe belirlendi. Çalışmada sol ventrikül sternal izdüşümünün olguların büyük çoğunluğunda sternum alt bölümü ile ilişkili olduğu, ancak bireyler arasında belirgin anatomik değişkenlik bulunduğu saptandı. Erkek hastalarda toraks ve kalp çaplarının daha yüksek olduğu, pulmoner ve kardiyak hastalık gruplarında kardiyotorasik ölçümlerin farklılık gösterdiği görüldü. Mortalite ile en güçlü ilişkinin yaş değişkeninde olduğu, bazı morfometrik ölçümlerin ise mortalite ve yoğun bakım yatışı ile ilişkili bulunduğu belirlendi. Sonuç olarak, standart kompresyon alanı genel olarak sternum alt bölgesiyle uyumlu görünmekle birlikte, her hastada sol ventrikül merkeziyle tam olarak örtüşmeyebilir. Toraks BT temelli morfometrik değerlendirme, gelecekte bireyselleştirilmiş kardiyopulmoner resüsitasyon yaklaşımlarına katkı sağlayabilecek objektif anatomik veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the anatomical position of the left ventricle relative to the sternum in adult patients who presented to the emergency department and underwent thoracic computed tomography, and to examine its relationship with the standard cardiopulmonary resuscitation compression area. This retrospective study included 350 patients. Demographic characteristics, diagnostic groups, hospitalization status, and clinical outcomes were recorded. Cardiothoracic morphometric measurements were performed on axial and sagittal thoracic CT images. In the axial plane, the midpoint of the inter-nipple line on the sternum was accepted as the surface reference point, and its distance from the projection of the left ventricular center was evaluated. In addition, the transverse and anteroposterior diameters of the heart and thorax were measured. In the sagittal plane, the sternum was divided into three segments, and the segmental location of the left ventricular sternal projection, its distance from the middle-lower sternal junction, and the shortest distance between the sternum and the anterior wall of the left ventricle were determined. The left ventricular sternal projection was most commonly located in the lower sternal region; however, marked interindividual anatomical variability was observed. Thoracic and cardiac diameters were greater in male patients, and cardiothoracic measurements differed among diagnostic groups, particularly in pulmonary and cardiac diseases. Age showed the strongest association with mortality, while some morphometric measurements were associated with mortality and intensive care unit admission. In conclusion, although the standard compression area appears to be generally consistent with the lower sternal region, it may not fully correspond to the left ventricular center in every patient. Thoracic CT-based morphometric assessment provides objective anatomical data that may contribute to future individualized cardiopulmonary resuscitation strategies.