Kalça cerrahisinde postoperatif analjezi amacıyla preoperatif yapılan perikapsüler sinir grubu bloğu ile lomber erektör spina plan bloğunun karşılaştırılması
Comparison of preoperative pericapsular nerve group block and lumber erector spinae plane block for postoperative analgesia in hip surgery
- Tez No: 1020086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ GENÇ MORALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Bu çalışmada, kalça kırığı nedeniyle cerrahi planlanan hastalarda preoperatif uygulanan Perikapsüler Sinir Grubu (PENG) bloğu ile Lomber Erektör Spina Plan (L-ESP) bloklarının ilk analjezik saati ve tüketilen 24 saatlik toplam analjezik dozunun karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Prospektif, randomize ve tek kör olarak tasarlanan çalışmaya 65 yaş ve üzeri, ASA (Amerikan Anesteziyologlar Derneği) sınıf I–III grubunda toplam 88 hasta dahil edildi. Hastalar bilgisayar destekli randomizasyon ile PENG (n=45) ve L-ESP (n=43) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Postoperatif ağrı değerlendirmesi 4., 8., 12. ve 24. saatlerde istirahat ve 15° pasif düz bacak kaldırma testi sırasında dinamik Vizüel Analog Skala (VAS) ile yapıldı. VAS ≥4 olan hastalara kurtarma analjezisi olarak intravenöz tramadol uygulandı. Primer sonlanım noktası VAS skorları; sekonder sonlanım noktaları ilk analjezi zamanı, toplam analjezik tüketimi ve dermatomal blok özellikleri olarak belirlendi. Bulgular Gruplar arasında demografik veriler ve komorbiditeler açısından anlamlı fark saptanmadı. Postoperatif istirahat ve dinamik VAS skorları ile ilk analjezik gereksinim zamanı ve toplam analjezik tüketimi açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Dermatomal yayılımında, PENG grubunda özellikle T10–T11 seviyelerinde daha yüksek tutulum oranı, daha hızlı blok başlangıcı ve daha uzun blok süresi saptandı. Sakral dermatomlarda ise L-ESP grubunda tutulumun daha sınırlı olduğu saptandı. Sonuç PENG ve L-ESP blokları, kalça kırığı cerrahisinde benzer postoperatif analjezik etkinlik sağlamaktadır. PENG bloğunda daha hızlı başlangıç, daha geniş dermatomal yayılım ve daha uzun süreli duyusal blok saptandı. PENG ve L-ESP erken mobilizasyonun önemli olduğu kalça kırığı cerrahisinde etkili ve güvenilir analjezi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Aim This study aimed to compare the effects of preoperative PENG block and L-ESP block on postoperative pain scores, analgesic requirements, and dermatomal spread in patients undergoing hip fracture surgery. Materials and Methods In this prospective, randomized, single-blind study, 88 patients aged ≥65 years with ASA physical status I–III were included. Patients were randomly assigned into two groups: PENG (n=45) and L-ESP (n=43). All blocks were performed under ultrasound guidance. Postoperative pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS) at rest and during a 15° passive straight leg raise/dinamic at 4, 8, 12, and 24 hours. Intravenous tramadol was administered as rescue analgesia when VAS ≥4. The primary outcome was VAS scores, while secondary outcomes included time to first analgesic requirement, total analgesic consumption, and dermatomal block characteristics. Results There were no significant differences between the groups regarding demographic characteristics and comorbidities (p>0.05). Postoperative VAS scores, time to first analgesia, and total analgesic consumption were comparable between groups (p>0.05). However, dermatomal analysis demonstrated that the PENG group had significantly higher involvement at T10–T11 levels, with faster onset and longer duration of sensory block (p<0.05). Sacral dermatomal involvement was more limited in the L-ESP group. Conclusion PENG and L-ESP blocks provide comparable postoperative analgesic efficacy in hip fracture surgery. However, the PENG block was associated with a faster onset, broader dermatomal spread, and longer duration of sensory blockade. Both PENG and L-ESP blocks are effective and reliable analgesic techniques, particularly in patient populations where early mobilization is essential. Keywords PENG block, L-ESP block, hip fracture, postoperative pain, regional anesthesia