Erektör spina plan bloğu ile intravenöz hasta kontrollüanaljezinin perkütan nefrolitotomi yapılan hastalardapostoperatif ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılmas
Omparison of erector spina plane block and intravenouspatient-controlled analgesia in patients undergoingpercutaneous nephrolithotomy
  1. Tez No: 820132
  2. Yazar: CEMAL KAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI YUSUF GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Perkütan nefrolitotomi (PNL), böbrek taşı olan hastalarda sıklıkla uygulanan bir cerrahi yöntemdir. Hastaların PNL ameliyattı sonrası özellikle ilk 24 saate çok ciddi ağrıları olmaktadır. Ameliyat sonrası dönemde ağrının etkin bir şekilde kontrol altına alınması için çeşitli yollar ve yöntemler uygulanmaktadır. Erektör spina plan bloğu (ESP) ve intravenöz (İV) hasta kontrollü analjezi (HKA) postoperatif analjezi amacıyla sıklıkla kullanılan yöntemlerdir. Bu çalışmanın amacı; PNL cerrahisinde ESP ve iv HKA etkinliğini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışma; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı ve dahil edilen olguların yazılı izinleri alındıktan sonra, 18-65 yaş arası, ASA I-III olan 60 hasta ile yapıldı. Hastalar preoperatif değerlendirme sırasında çalışma hakkında bilgilendirildi. Kapalı zarf yöntemiyle iki gruba randomize edilen çalışmaya toplam 60 hasta dahil edildi. Her iki gruptaki hastalara standart genel anestezi uygulandı. Perioperatif hemodinami, postoperatif dönemde VAS skoru, ek analjezi ihtiyacı, ilk yürüme zamanı ve hasta memnuniyeti değerlendirildi. Cerrahi işlemin bitiminden 30 dk önce her iki gruba 15mg/kg dan parasetamol yapıldı. Cerrahi işlem bittikten sonra, hasta lateral pozisyonda iken; ESP grubundaki hastalara, steril şartlarda ESP bloğu yapıldı. Lineer 10-18 MHz USG probu (Esaote MyLab 30, Geneva, İtalya) paramedian düzlemde iki transvers proces arasına yerleştirilerek T7 seviyesinde 1mg/kg %0,5 bupivakain VII (Buvasin®, Vem, İstanbul, Türkiye) + 1mg/kg %2 lidocain 20 ml hacim içerisinde uygulandı. Hacmin 20 ml'ye tamamlanması için seum fizyolojik kullanıldı. Blok yapıldıktan sonra hasta supin pozisyona çevrilerek uyandırıldı ve derlenme odasına gönderildi. HKA için 2 mg/cc konsantrasyonunda tramadol hazırlandı. HKA cihazına setlendi. Hasta ekstübe edilmeden 10 dk önce 50mg tramadol yükleme dozu yapıldı. Hasta ekstübe edildikten sonra, 20 mg bolus, 30 dk kilitli kalma süresi ve bazal infüzyon 5mg/saat olarak HKA cıhazı başlandı. Dört saat limiti 200 mg olacak şekilde ayarlandı. Hastalar HKA cihazı çalışır durumda derlenme odasına gönderildi. Aldrete skoru 9 ve üzeri olduğunda hastalar servise gönderildi. Serviste postoperatif 30. dk, 1, 3, 6 ve 12. saatlerde VAS skoru, ek analjezi ihtiyacı,ilk yürüme zamanları ve vital bulguları kaydedildi. Onikinci saate likert ölçeği ile hasta memnuniyeti bakılarak kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, boy, ağırlık, BMI ve ASA skoru açısından anlamlı farklılık görülmedi. ESP ve HKA grupları arasında postop ilk yürüme zamanları açısından anlamlı farklılık görülmedi. ESP grubunda hasta memnuniyeti (P >0,05) HKA grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. ESP grubunda postop 30. dakika, 1. saat, 3. saat ve 6. saat VAS skorları HKA grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük tespit edilirken, HKA grubunda ise 12. saat VAS skoru (P >0,05) ESP grubuna göre daha düşük bulundu. Ek analjezi ihtiyacı postoperatif 1. saate her iki grupta benzerdi. ESP grubunda postoperatif 3. saat ve 6. saatlerdeki ek analjezi ihtiyacı (P>0,05 ) HKA grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük bulundu. HKA grubunda ise postopertaif 12. saatteki ek analjezi ihtiyacı (P >0,02 ) ESP grubuna göre daha düşük olarak tespit edildi. VIII Sonuç: Perkütan nefrolitomi cerrahisinde ESP bloğunun, özellikle postoperatif 6. saatte kadar yeterli anljezi sağladığını tespit ettik. HKA'ya kıyasla ek analjezi ihtiyacının daha az, hasta memnuniyetinin daha yüksek olduğunu bulduk. Herhangi bir komplikasyonla karşılaşmadığımız için postoperatif analjezi için güvenle uygulanabileceği kanısındayız. HKA'nın özellikle postoperatif 6. saatten sonraki dönemde ek analjezi ihtiyacını azalttığı ve daha stabil bir analjezi kontrolüne imkan sağladığı görüldü. Her iki yöntemin de PNL cerrahisinde etkili olduğunu, özellikle ESP'nin ilk 6 saatte daha etkili olduğunu, USG rehberliğinde ve tek enjeksiyon şeklinde yapıldığı için daha avantajlı olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Aim: The primary purpose of this study was to compare the effects of erector spinal plane block (ESP) and IV patient-controlled analgesia (PCA) performed to provide analgesia in percutaneous nephrolithotomy surgeries on visual analog skala (VAS), additional analgesia need, patient satisfaction and mobilization times. Method: ASA I-III patients aged 18-65 years who underwent percutaneous nephrolithotomy at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine were included in the study. The patients were informed about the study during the preoperative evaluation. In the randomized single-blind closed-envelope study, 30 patients ineach group and a total of 60 patients were included. Standard general anesthesia procedure was applied to all patients. Standard general anesthesia procedure was applied to all patients. Perioperative hemodynamic monitoring was performed. In patients who underwent general anesthesia, after the surgical procedure was completed, after sterility was ensured for the ESP group while the patient was in the lateral position for the ESPB procedure, the linear 10-18 MHz USG probe (Esaote MyLab 30, Geneva, Italy) was placed between two transverse processes in the paramedian plane and increased from 1mg/kg to %1 at the T7 level. 20 ml of 0.5 bupivacaine (Buvasin®, Vem, Istanbul, Turkey) + 2% arrhythmic residual SF from 1mg/kg was administered. For patients in the PCA group, 200 mg of tramadol was placed in 100cc of 0.9% NaCl. Set to PCA device. A 50mg loading dose was administered 10 minutes before the patient X was extubated. After extubating, a bolus dose of 20 mg was started, with a 30-minute lock-in time, and an infusion dose of 5mg/hour. The 4-hour maximum limit was set to 200 mg. VAS score, need for additional analgesia, patient satisfaction (Likert scale), mobilization times and vital signs were recorded at 30 minutes, p1, 3, 6 and 12 hours after the operation. Results: There was no significant difference between the groups in terms of age, height, weight, BMI and ASA score. Postoperative mobilization time did not differ significantly between ESP and PCA groups. Patient satisfaction was significantly higher in the ESP group than in the PCA group.In the ESP group, the VAS score at the postoperative 30th minute, postoperative 1st hour, postoperative 3rd hour and postoperative 6th hour was significantly lower than the PCA group, while the postoperative 12th hour PCA group was significantly lower. The rate of 1 hour additional analgesia requirement did not differ significantly between the ESP and PCA groups. While the rate of additional analgesia requirement was significantly lower in the ESP group at p3 and 6 hours, p12. It was significantly lower in the PCA group per hour. Conclusion: We believe that ESP block can be safely applied in percutaneous nephrolitomy surgeries, especially since it provides adequate analgesia until the 6th hour postoperatively, reduces the need for additional analgesia, patient satisfaction is high because it is performed with a single injection, and we do not encounter any complications. We think that PCA is an effective analgesic method in PNL surgeries, especially since it reduces the need for additional analgesia in long-lasting postoperative pain and provides more stable pain control