Deneysel migren modelinde trigeminal gangliyon mitokondri işlev bozukluğuna mitoTEMPO'nun etkileri
The effects of mitoTEMPO on trigeminal ganglion mitochondrial dysfunction in an experimental migraine model
- Tez No: 1020119
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, nitrogliserin (NTG) ile oluşturulan migren modelinde mitoTEMPO'nun trigeminal gangliyona ait mitokondriyal biyogenez, trigeminal aktivasyon ve inflamasyon üzerindeki etkisi araştırıldı. Otuz adet erkek Sprague–Dawley sıçan; Kontrol, MitoTEMPO (M), NTG, M + NTG (mitoTEMPO'nun NTG ile eş zamanlı uygulanması) ve NTG + M (NTG'i takiben mitoTEMPO'nun gecikmeli uygulanması) gruplarına (n = 6/grup) ayrıldı. NTG uygulaması, serum TNF-α düzeylerini ve trigeminal c-Fos ifadesini artırarak nöroinflamasyon ve nosiseptif aktivasyonun gerçekleştiğini göstermiştir. Eş zamanlı mitoTEMPO uygulaması c-Fos ifadesini azaltırken, gecikmeli uygulamanın etkisiz olduğu görüldü. NTG grubuyla karşılaştırıldığında, M uygulanan NTG gruplarında Mfn1 ve NRF1 protein düzeyleri görece daha yüksek bulundu. ND1, TFAM veya NRF1 ifadelerinde fark saptanmazken; Mfn1 mRNA düzeyinin NTG grubunda arttığı ve PGC-1α ifadesinin NTG + M grubunda anlamlı derecede yükseldiği gözlendi. Sonuç olarak NTG'nin trigeminal aktivasyon ve inflamasyonu indüklediğini, ancak akut dönemde mitokondriyal biyogenez üzerinde sınırlı etkiye sahip olduğunu; mitoTEMPO'nun ise bu süreçleri faza bağlı şekilde modüle ettiğini göstermektedir. Eş zamanlı uygulandığında trigeminal aktivasyonu azaltmakta, NTG sonrasında verildiğinde ise biyogenez ile ilişkili yolakları desteklemektedir. Mitokondriyal reaktif oksijen türlerinin hedeflenmesi, migren tedavisinde umut verici bir strateji olabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of mitoTEMPO on mitochondrial biogenesis, trigeminal activation, and inflammation in the trigeminal ganglion in a nitroglycerin (NTG)-induced migraine model. Thirty male Sprague–Dawley rats were allocated to Control, mitoTEMPO (M), NTG, M + NTG (concomitant administration of mitoTEMPO with NTG), and NTG + M (delayed administration of mitoTEMPO following NTG exposure) groups (n = 6/group). NTG administration significantly increased serum TNF-α levels and trigeminal c-Fos expression, confirming neuroinflammation and nociceptive activation. Concomitant mitoTEMPO administration attenuated c-Fos expression, whereas delayed administration had no effect, indicating a timing-dependent response. Compared with the NTG group, mitoTEMPO-treated NTG groups exhibited relatively higher Mfn1 and NRF1 protein levels. At the transcriptional level, no differences were observed in ND1, TFAM, or NRF1 expression; however, Mfn1 mRNA was increased in the NTG group, and PGC-1α expression was significantly upregulated in the NTG + M group, consistent with a delayed mitochondrial biogenesis response. These findings suggest that NTG induces trigeminal activation and inflammation with limited acute effects on mitochondrial biogenesis, while mitoTEMPO modulates these processes in a phase-dependent manner, attenuating trigeminal activation when administered concomitantly and promoting biogenesis-related pathways when given after NTG. Targeting mitochondrial reactive oxygen species may represent a promising therapeutic strategy for migraine.