Kültürel temsil ve gündelik pratik bağlamında dijital etnografi örneği: Kürt fenomenler
Digital ethnography in the context of cultural representation and everyday practice: Kurdish influencers
  1. Tez No: 1020189
  2. Yazar: AYŞE SALTIKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYDOĞAN BOSCHELE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo, Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kürt kültürünün dijital alanda nasıl temsil edildiğini ve bu temsillerin gündelik pratiklerle kurduğu ilişkiyi incelemektedir. Kürt fenomenlerin sosyal medya içeriklerini merkeze alan çalışma, dijital alanda üretilen bu kültürel temsillerin gündelik hayat pratikleriyle ilişkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Bourdieu'nün pratik teorisi temel alınmış ve bu doğrultuda medya antropolojisinin temel yaklaşımları benimsenmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen üç Kürt fenomenin Instagram içerikleri dijital etnografi kapsamında izlenip, elde edilen veriler niteliksel olarak analiz edilmiştir. Kartopu örnekleme kullanılarak Mardin'de gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerin yanı sıra katılımcı gözlem ve katılımsız gözlem tekniklerinden de faydalanılmıştır. Bulgular, dijital alanda yer alan kültürel temsillerin gündelik pratiklerle hem örtüşen hem de çelişen boyutlarını ortaya koymuştur. Tez, bağlama duyarlı nitel bir okuma sunmakta ve Kürt kültürünün dijital temsiline ilişkin literatürdeki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Kurdish culture is represented in the digital media and how these representations relate to everyday practices. Focusing on the social media content produced by Kurdish influencers, the study aims to analyze the relationship between digitally constructed cultural representations and everyday life practices. The research is grounded in Pierre Bourdieu's theory of practice and draws on the principal approaches of media anthropology. The Instagram content of three Kurdish influencers, selected through purposive sampling, was followed within the framework of digital ethnography, and the collected data were analyzed qualitatively. In addition to in-depth interviews conducted in Mardin using snowball sampling, both participant and non-participant observation techniques were employed. The findings reveal that cultural representations in the digital sphere both correspond with and diverge from everyday practices. By offering a context-sensitive qualitative interpretation, the thesis seeks to contribute to the literature on the digital representation of Kurdish culture and address a gap in existing research.