Tarihsel süreç içinde Türk dizilerinin dönüşümü
The transformation of Turkish TV series troughout history
- Tez No: 1020203
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN SEÇKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo, Sinema ve Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de televizyon yayıncılığı, 1960'lı yılların sonlarından itibaren bir devlet kurumu olan TRT'nin öncülüğünde gelişti. Kamu yayıncılığı ilkesiyle hareket eden TRT, ilk andan itibaren eğitim, köy hayatı, toplumsal yaşamın gereklilikleri, kadınların bilinçlenmesi gibi farklı alanlarda programlar hazırlamaya başladı. TRT, 1972 yılında ithal dizilerle dizi yayıncılığına başlarken, 1973 yılında ilk kez, kendi yapımı olan Hayattan Yapraklar dizisini yayınladı. TRT, 1983 yılında ilk kez özel yapım şirketi ile çalışmaya başladı. Türk dizilerinin tarihsel süreçte değişimine etki eden en büyük gelişme, 1990 yılında özel televizyon kanalı InterStar Magic Box'ın açılması oldu. 1973-2005 yılları arasında toplam 886 dizi televizyon ekranında yer aldı. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de televizyon dizilerinin ortaya çıkışı ve gelişim sürecini TRT dönemi kamu yayıncılığı ve 1990'lı yıllarda başlayan özel televizyon yayıncılığı süreci çerçevesinde her 10 yılı kendi içerisinde değerlendirerek ele almaktır. Buna göre çalışmada, 1973-2005 yılları arasındaki 32 yılda Türk dizilerinin konu, tür, dizi oyuncuları ve anlatım teknikleri incelenmiştir. Dizilerin tarihsel süreçte değişimleri incelenirken dönemin süreli yayınları, basılı eserler, makaleler incelenerek literatür taraması yapılmış ve nitel araştırma yöntemi kullanılarak dizilerin değişimlerinin nasıl gerçekleştiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Television broadcasting in Türkiye developed from the late 1960s onwards under the leadership of TRT, a state-run organisation. Operating on the principle of public service broadcasting, TRT began producing programmes in various fields from the very outset, including education, rural life, the necessities of social life, and the empowerment of women. While TRT began broadcasting imported series in 1972, it aired its first in-house production, the series Hayattan Yapraklar, in 1973. TRT began working with a private production company for the first time in 1983. The most significant development influencing the historical evolution of Turkish TV series was the launch of the private television channel InterStar Magic Box in 1990. Between 1973 and 2005, a total of 886 TV series were broadcast on television. The aim of this study is to examine the emergence and development of television series in Türkiye within the framework of the TRT era of public broadcasting and the private television broadcasting era that began in the 1990s, evaluating each 10 year period separately. Accordingly, this study examines the themes, genres, cast members, and narrative techniques of Turkish TV series over the 32 year period from 1973 to 2005. While analyzing the historical changes in TV series, a literature review was conducted by examining periodicals, printed works, and articles from the era, and a qualitative research method was employed to elucidate how these changes occurred.