Sinope amphora mühürleri
Sinopean amphora stamps
  1. Tez No: 1020204
  2. Yazar: BETÜL TAYFUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ŞENOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Karadeniz'in güney kıyısında stratejik bir konuma sahip olan Sinope, coğrafi yapısı ve doğal limanları sayesinde antik dönemde önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Kentin düzenli amphora üretimi ve gelişmiş mühürleme sistemi, Sinope'nin geniş bir ticaret ağında tanınmasını sağlamış; üretilen amphoraların uzak bölgelere kadar yayılması kentin ekonomik etkisini ortaya koymuştur. Bu çalışma, Sinope amphoralarının tipolojik gelişimini ve mühürleme sisteminin zaman içerisinde geçirdiği değişimleri inceleyerek kentin ticari yapısını daha kapsamlı bir biçimde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. M.Ö. 4. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yaygın olarak görülen Sinope amphoraları, farklı dönemlerde çeşitli biçimsel dönüşümler geçirmiştir. Tez kapsamında amphora tipolojileri kronolojik bir yaklaşımla ele alınarak mühürlerin kullanım amaçları, idari yapı ile ilişkileri ve üretim sürecindeki işlevleri değerlendirilerek Sinope'nin ekonomik organizasyonuna dair yeni yorumlara ulaşılacaktır. Bu tez aynı zamanda Sinope amphora mühürleri için kapsamlı bir veri tabanı oluşturmayı hedeflemekte; farklı bölgelerden ele geçmiş mühürlerin karşılaştırmalı analiziyle tüm kalıpların sistematik bir şekilde bir araya getirilmesini amaçlamaktadır. Böylece hem Sinope'nin antik ticaret ağındaki rolü daha bütüncül biçimde ortaya konacak hem de Türkiye'de bu alanda yapılacak gelecekteki araştırmalar için nitelikli bir başvuru kaynağı oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Located on the southern coast of the Black Sea, Sinope held a strategic position and became an important commercial center in antiquity due to its geographical characteristics and natural harbours. The city's regular amphora production and improved stamping system enabled Sinope to gain recognition across a wide trade network; the distribution of its amphorae to distant regions demonstrates the economic influence of the city. This study aims to provide a comprehensive evaluation of Sinope's commercial structure by examining the typological development of Sinope amphorae and the changes observed in the stamping system over time. From the second half of the 4th century BC onwards, Sinope amphorae became widely attested and underwent various morphological transformations in different periods. Within the scope of this thesis, amphora typologies will be examined through a chronological approach, and by assessing the purposes of the stamps, their relationship with the administrative structure, and their functions within the production process, new interpretations regarding the economic organization of Sinope will be proposed. This thesis also aims to create a comprehensive database for Sinope amphora stamps and to assemble all stamp molds systematically through the comparative analysis of examples recovered from different regions. In doing so, the study seeks to present a more holistic understanding of Sinope's role within the ancient trade network and to provide a qualified reference source for future research on this subject in Türkiye.