Eine studie zur verbesserung der leistungsmessung in den sprachvorbereitungsklassen für daf
Almanca hazırlık sınıfı öğrencilerinin performans ölçümünü iyileştirmeye yönelik bir araştırma
- Tez No: 1020217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Almanca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yaşamın tüm alanlarında artan küreselleşme, uluslararası iletişim ve işbirliği açısından yabancı dil bilgisinin önemini artırmıştır. Yabancı dil bilgisinin öneminin artmasıyla birlikte, bu bilgiyi objektif ve karşılaştırılabilir bir biçimde belgeleyebilecek standartlaştırılmış testlere ve sertifikalara olan ihtiyaç da artmıştır. Bu çalışmanın amacı, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'ndaki dil sınavlarının Almanya'da üniversiteye girişte kullanılan dil sınav modelini esas alarak, daha bilimsel temelli hale getirilmesidir. Bu amaçla, dil hazırlık sınıfı düzey bitirme sınavı Alman Yüksekokul Sınavı DSH'dan ilham alan yeni geliştirilmiş bir sınav modeliyle çeşitli yönler dikkate alınarak karşılaştırılmış ve bu karşılaştırmadan elde edilen bulgular neticesinde dil hazırlık sınıfı düzey bitirme sınavının yeniden yapılandırılması amaçlanmıştır. Nitel ve nicel veriler içeren bu araştırma karma yöntem desenine dayanmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde DSH'nın özelliklerini ve gerekliliklerini analiz etmek amacıyla Ruprecht-Karls Üniversitesi uzman öğretim üyeleriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde dil hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrencilerle iki farklı dil sınavı - B1 seviyesinde mevcut düzey bitirme sınavı ile araştırmacı tarafından geliştirilen B1 seviyesinde DSH benzeri dil sınavı - uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Almanca hazırlık sınıfı öğrencilerinin her iki sınava yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak Almanca Hazırlık Biriminde görev yapan öğretim görevlileri ile düzey bitirme sınavına yönelik tutum ve iyileştirme önerilerini belirlemek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Sonuçlar, yeni sınav formatının yüksekokuldaki dil sınavlarının kalitesini ve karşılaştırılabilirliğini artırdığını ve ayrıca Almanca hazırlık sınıfı öğrencilerinin motivasyonu ve başarısı üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing globalization of all areas of life has significantly enhanced the importance of foreign language proficiency for international communication and cooperation. With this growing importance, the demand for standardized tests and certificates that can objectively and comparably assess language proficiency has also increased. This study aims to establish a more scientifically grounded approach to language examinations at the School of Foreign Languages at Hacettepe University, drawing on models of university entrance language examinations used in Germany. In this context, the existing final examination of the preparatory language program is compared with a newly developed DSH-inspired examination, taking into account various assessment dimensions, in order to redesign the current examination based on these findings. The study is based on a mixed-methods design, incorporating both qualitative and quantitative data. In the first phase, expert interviews were conducted with instructors from Ruprecht-Karls-University Heidelberg to analyze the characteristics and requirements of the DSH examination. In the second phase, two language examinations—the existing B1-level final examination and a researcher-developed DSH-inspired B1-level examination—were administered to students in the preparatory language program, and the results were analyzed. A survey among DaF students captured their perceptions of both examination formats. In addition, DaF instructors were surveyed to identify their perspectives and suggestions for improving the final examination. The findings indicate that the newly developed examination format enhances the quality and comparability of language assessments at the university and has a largely positive impact on the motivation and performance of DaF students.