Migration and tax system
Göç ve vergi sistemi
  1. Tez No: 1020218
  2. Yazar: MELİSA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ANIL MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu tezde 2011 yılı itibarıyla Suriye iç savaşının tetiklediği kitlesel Suriyeli göçünün komşu ülkelerden biri olan Türkiye üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada literatürde geniş alan kaplayan ekonomik ve sosyoekonomik etkiler açıklansa da asıl odak noktası Suriyeli göçmenlerin Türk vergi sistemine olan etkisidir. Suriyeli göçmenlerin Türkiye'de tahakkuk ve tahsil edilen vergilerden 3 temel vergi olan Gelir, Kurumlar ve Dahilde Alınan Katma Değer Vergisine olan etkisi, R programlama dili kullanılarak analiz edilmiştir. Bu tez çalışmasında literatürde Suriyelilerin iş gücü piyasasına olan etkilerinden daha az odaklanılan alan olan vergileri, 81 il ve 2007-2015 yıllarını kapsayan veri setini kullanarak tahakkuk, tahsilat ve tahsilat/tahakkuk oranı üzerindeki etkiler tespit edilecek şekilde inceledik. Nedensellik ilişkisini güçlü bir şekilde kurabilmek amacıyla En Küçük Kareler, Araç Değişken, Fark içinde Farklar ve Olay Çalışması yöntemlerini uyguladık. Analiz sonuçlarımız vergi türlerine göre değişiklik gösterse de genel anlamda istatistiksel olarak anlamsız sonuçlara ulaştık. Bu tez, Suriyeli göç dalgasının kamu maliyesi üzerinde ne tam olarak bir mali yük ne de doğduran bir katkı sağladığını ortaya koymak suretiyle literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of the mass migration of Syrians, triggered by the Syrian civil war as of 2011, in Türkiye, one of the neighboring countries. Although the study addresses the economic effects, which are widely covered in the literature, the primary focus is on the impact of Syrian refugees on the Turkish tax system. The impact of Syrian refugees on the three main taxes accrued and collected in Türkiye, which are income tax, corporate tax, and value-added tax (VAT), was analyzed using the R programming language. In this thesis, we examined the impact of Syrian refugees on taxes, an area that has received less attention in the literature compared to their effects on the labor market. Using a dataset covering 81 provinces and the years 2007–2015, the impact on accrual, collection, and the collection-to-accrual ratio was analyzed. For the purpose of establishing a strong causal relationship, we applied the Ordinary Least Squares, Instrumental Variable, Difference-in-Differences, and Event Study methods. Although our analysis results varied by tax type, we generally found statistically insignificant results. This thesis contributes to the literature by demonstrating that the influx of Syrian refugees neither imposed a full fiscal burden nor generated a significant contribution to public finances.