Kazım Karabekir'in sosyal bilgiler eğitimi açısından öğretmenlere göre değerlendirilmesi: Kitap, müze, söyleşi
An evaluation of Kazım Karabekir's work on social studies education from the perspective of teachers: Books, museums, and interviews
- Tez No: 1020236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇ OSMAN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Okul dışı öğrenme ortamlarından biri olan müzeler, eğitim sürecine sundukları katkılar açısından önemli öğrenme alanlarıdır. Bu nedenle müzelerin eğitim ortamı olarak etkili bir biçimde kullanılması gerekmektedir. Öğretmenlerin bu konudaki deneyimleri ve uygulamaları, müze eğitiminin yaygınlaştırılması açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin Kazım Karabekir Paşa Müzesi'ne yönelik görüş ve deneyimlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik (olgubilim) desen çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma grubunu 2025–2026 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde görev yapan ve amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 15 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama araçları ön görüşme formu, son görüşme formu, müze günlükleri ve değerlendirme yazılarından oluşmaktadır. Elde edilen veriler betimsel analiz yaklaşımıyla çözümlenmiş, önceden belirlenen temalar doğrultusunda doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Araştırma bulguları, Kazım Karabekir Paşa Müzesi ziyareti, müze etkinlikleri, Timsal Karabekir Yıldıran ile gerçekleştirilen söyleşi ve Kazım Karabekir'in Çocuk Davamız adlı eserinin incelenmesinin; öğretmenlerin eğitsel bilgi birikimini artırdığını, tarih bilinci ve değer eğitimine yönelik bakış açılarını geliştirdiğini göstermektedir. Çalışma, müzelerin yalnızca öğrenciler için değil, öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimi açısından da önemli bir öğrenme ortamı olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca bulgular, tarihi kişiliklerin çok yönlü ele alınmasının sosyal bilgiler öğretmenlerinin pedagojik yaklaşımlarını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu yönüyle araştırmanın müze eğitimi, sosyal bilgiler eğitimi ve öğretmen eğitimi alanlarına katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Museums, as one of the out-of-school learning environments, are important educational settings due to their contributions to the learning process. Therefore, museums should be used effectively as educational environments. Teachers' experiences and practices in this regard are crucial for the dissemination of museum education. The aim of this study is to examine social studies teachers' views and experiences regarding the Kazım Karabekir Paşa Museum. The research was conducted using the phenomenological design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 15 social studies teachers working in Istanbul during the 2025–2026 academic year, selected through purposive sampling. Data were collected through a pre-interview form, post-interview form, museum diaries, and reflective evaluation writings. The data were analyzed using descriptive analysis, and themes determined in advance were supported with direct quotations. The findings of the study indicate that the museum visit to the Kazım Karabekir Paşa Museum, museum-based activities, the interview with Timsal Karabekir Yıldıran, and the analysis of Kazım Karabekir's work Our Cause of Children contributed to teachers' educational knowledge, and improved their perspectives on values education and historical awareness. The study reveals that museums are not only learning environments for students but also significant spaces for teachers' professional and personal development. In addition, the findings demonstrate that addressing historical figures from multiple perspectives positively influences social studies teachers' pedagogical approaches. In this regard, the study is expected to contribute to the fields of museum education, social studies education, and teacher education.