Examining the intelligent–technological pedagogical content knowledge (I-TPACK) of pre-service EFL teachers at a state university
Bir devlet üniversitesindeki İngilizce öğretmen adaylarının yapay zeka-teknolojik pedagojik alan bilgisinin (YZ-TPAB) incelenmesi
- Tez No: 1020301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN ÖLMEZER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yapay zekanın eğitim ortamlarına hızla entegre edilmesi, öğretmenlerden beklenen bilgi ve uygulamaları temelden değiştirmiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören İngilizce öğretmen adaylarının Yapay Zeka Tabanlı Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisini (YZ-TPAB) incelemiştir. Araştırmada açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni benimsenmiştir. Toplam 164 İngilizce öğretmen adayı, beş alt boyuttan (YZ-TB, YZ-TPB, YZ-TAB, YZ-TPAB ve Etik) oluşan 27 maddelik yedili Likert türü YZ-TPAB ölçeğini yanıtlamıştır. Bu katılımcıların 16'sı yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmıştır. Genel ortalama 7 üzerinden 4,97 olarak hesaplanmış ve ortalamanın üzerinde bir değere karşılık gelmiştir. En yüksek ortalama YZ-TAB alt boyutunda, en düşük ortalama ise Etik alt boyutunda elde edilmiştir. Cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Dördüncü sınıf öğrencileri, üçüncü sınıf öğrencilerine kıyasla YZ-TPAB entegrasyonu, Etik ve genel YZ-TPAB puanlarında istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksek puanlar almıştır. Daha önce yapay zeka eğitimi veya kursu almış olan katılımcılar, dört alt boyutta ve genel puanda anlamlı biçimde daha yüksek puanlar almış, Etik alt boyutu ise bu örüntünün dışında kalmıştır. Tematik analiz, öğretmenlere yardımcı olarak yapay zeka ve öğrenci öğrenmesini destekleyen yapay zeka temalarının yanı sıra katılımcıların nicel bulgulara ilişkin açıklamalarını ve eğitim ihtiyaçlarını kapsayan temalar ortaya koymuştur. En acil ihtiyaç olarak komut (prompt) yazma becerileri öne çıkmıştır. Bulgular, İngilizce öğretmeni yetiştirme programlarında yapılandırılmış ve alana özgü yapay zeka eğitiminin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid integration of artificial intelligence into educational contexts has fundamentally altered what teachers are expected to know and do. The present study examined the Intelligent-TPACK (I-TPACK) of pre-service EFL teachers at a state university in Türkiye. An explanatory sequential mixed methods design was adopted. A total of 164 pre-service EFL teachers completed the I-TPACK scale, a 27-item seven-point Likert instrument with five subscales (I-TK, I-TPK, I-TCK, I-TPACK Integration, and Ethics). Sixteen of them took part in semi-structured interviews. The overall mean was 4.97 out of 7, an above-average standing, with I-TCK highest and Ethics lowest. No significant differences emerged by gender. Fourth-year students scored significantly higher than third-year students in I-TPACK Integration, Ethics, and overall I-TPACK. Participants with prior AI training or course experience scored significantly higher on four subscales and the overall score, with Ethics the sole exception. Thematic analysis produced themes covering AI for assisting teachers and AI for enhancing student learning, participants' explanations of the quantitative findings, and training needs, with prompting skills as the most pressing need. The findings point to the importance of structured, field-specific AI training within pre-service EFL teacher education programs.