The relationship between EFL learners' L2 grit and foreign language learning enjoyment
Yabancı dil öğrencilerinin ikinci dil azmi ile yabancı dil öğrenme keyfi arasındaki ilişki
- Tez No: 1020304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İkinci dil ediniminde dile özgü bir kişilik özelliği olarak benimsenen ikinci dil azmi (L2 grit), çeşitli bağlamlarda ve diğer pozitif psikoloji yapılarıyla birlikte incelenmiştir. Literatür doğrultusunda, bu çalışma, İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinde İngilizce hazırlık programına kayıtlı 253 Türk İngilizce öğrencisi arasında ikinci dil azmi ile yabancı dil öğrenme keyfi (FLE) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Karma yöntem benimsenerek, nicel aşamada İngilizce öğrencileri arasında ikinci dil azmi ve FLE düzeyleri, bu değişkenlerin İngilizce yeterlilik düzeyleri arasındaki varyasyon ve ikinci dil azminin FLE üzerindeki öngörücü etkisi incelenmiştir. Nicel analizler, İngilizce öğrencilerinin orta düzey ikinci dil azmi ile yüksek FLE düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yeterlilik seviyeleri arasında ikinci dil azmi ve yabancı dil öğreniminde anlamlı bir fark bulunamadı. Fakat bulgular ikinci dil azmi ile FLE arasında güçlü, pozitif bir ilişki olduğunu ve ikinci dil azminin FLE'yi öngördüğünü gösterdi. Nitel veriler, İngilizce öğrencilerinin ikinci dil azminin kaynaklarını ve bunun FLE ile yabancı dil öğrenimi üzerindeki algılanan etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla 21 katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Nitel analiz, İngilizce öğrenenlerin ikinci dil azmi kaynaklarının boş zaman aktiviteleri yoluyla İngilizceye maruz kalmaktan ve dil öğrenme stratejilerinin kullanımından oluştuğunu ortaya koydu. Son olarak, görüşmeler ikinci dil azminin yabancı dil öğrenimi ve FLE üzerindeki olumlu etkilerini gösterdi. Çalışma, azimli İngilizce öğrencilerinin İngilizce öğrenmekten daha fazla keyif alabileceğini ve tercih ettikleri boş zaman aktivitelerini ve dil öğrenme stratejilerini ikinci dil azimlerini artırmak için kullanılabileceğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Having adapted as a language-specific personality trait in SLA, L2 grit has been examined across various contexts and alongside other positive psychology (PP) constructs. In light of the existing literature, this study aimed to investigate the relationship between L2 grit and foreign language enjoyment (FLE) among 253 Turkish EFL learners enrolled in an English preparatory program at a foundation university in Istanbul. Adopting a mixed-methods research design, the quantitative phase examined L2 grit and FLE levels among Turkish EFL learners, variation in L2 grit and FLE across English proficiency levels, and the predictive effect of L2 grit on FLE. The qualitative data were collected through semi-structured interviews with 21 participants to reveal the sources of L2 grit of EFL learners and its perceived effects on FLE and foreign language learning. The quantitative analyses demonstrated that Turkish EFL learners had moderate L2 grit and high FLE levels. Also, no significant differences in L2 grit and FLE were found across proficiency levels. However, the findings showed a strong, positive relationship between L2 grit and FLE, and that L2 grit predicted FLE. The qualitative analysis revealed that EFL learners' L2 grit sources mainly comprise exposure to English through leisure activities and the use of language learning strategies. Finally, the interviews demonstrated the positive impacts of L2 grit on foreign language learning and FLE. The study concluded that gritty EFL learners may enjoy learning English more, and that the leisure activities and language learning strategies they favor may be used to enhance their L2 grit.