A corpus-based study on disclaim markers (denial and countering) in argumentative essays: A comparison of Turkish speakers of English and native speakers of English
Tartışmacı makalelerde ret belirteçleri (olumsuzluk ve karşıtlık) üzerine derlem temelli bir çalışma: Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk ve ana dili İngilizce olan öğrencilerin bir karşılaştırması
- Tez No: 1020305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SUBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Ret belirteçlerinin (disclaim markers) ikna edici yazar duruşu oluşturmadaki önemli rolüne rağmen, ikinci dil (L2) öğrenicileri bu kaynakları etkili kullanmada zorluk yaşamaktadır. Bu soruna odaklanan bu çalışma, ana dili İngilizce olan yazarlar ile İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin tartışmacı makalelerinde ret belirteçlerinin kullanımını derlem tabanlı analiz ile incelemektedir. Değerleme çerçevesi kapsamında bu çalışma, LOCNESS (ana dil) ve TICLE (öğrenici) derlemlerini incelemek için anlama öncelik veren bir yaklaşım uygulamaktadır. Veriler, UAM CorpusTool (Sürüm 6) kullanılarak analiz edilmiş ve derlem içi analizlerde ki-kare, derlemler arası karşılaştırmalar da ise log-likelihood testlerinden yararlanılmıştır. Bu çalışma, her iki grubun da ret belirteçlerini yaygın olarak kullandıklarını ortaya koyarak, bu yapıların tartışmacı yazındaki yerini doğrulamaktadır. Ancak bulgular, Türk öğrencilerinin bu belirteçleri genel olarak anlamlı derecede aşırı kullandığını ve bu durumun metinlerinde gereğinden fazla otoriter bir tona yol açabildiğini göstermektedir. Ayrıca, belirli kaynakların yanlış, aşırı ve az kullanımı gibi örüntüler ortaya konulmuştur. Bu farklılıklar retorik tercihler, diller arası etkileşim, türe özgü kısıtlamalar ve dil yeterliliği bağlamında tartışılmaktadır. Bu tez, üniversite öğrencilerinin yazarların duruş pratiklerine dair anlayışımıza katkıda bulunmakta ve özellikle EFL ve EAP bağlamlarında açık ve tür temelli duruş eğitiminin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the critical role of disclaim markers in constructing a persuasive authorial stance, L2 learners frequently struggle to employ these resources effectively. To address this issue, the present study adopts a corpus-based analysis to investigate the use of disclaim markers in argumentative essays written by Turkish speakers of English and native English writers. Drawing on the Appraisal framework, this study implements a top-down, meaning-first approach to examine the LOCNESS (native corpus) and TICLE (learner corpus). The data were analyzed using UAM CorpusTool (Version 6), employing chi-square significance tests for intra-corpus analyses and log-likelihood tests for cross-corpus comparisons. This study reveals that both native and learner students extensively deploy disclaim markers in their essays, confirming their central role in argumentative writing. However, the findings indicate that Turkish EFL students significantly overused these markers overall, suggesting that learners' overreliance on disclaim markers could make them sound overly authoritative. Furthermore, the analysis demonstrates substantial patterns of misuse, overuse, and underuse of certain resources. These variations are discussed in relation to rhetorical preferences, cross-linguistic influence, genre-specific constraints, and language proficiency. This thesis contributes to our understanding of university students' authorial voice practices and underscores the necessity for explicit genre-based stance instruction, especially in the EFL and EAP contexts.