Oyuncunun çalışmasında uzam- beden ilişkisi: Laban
Space- body relationship in the actor's work: Laban
- Tez No: 1020322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TURAN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
Özet
Tiyatro sanatı, çağlar boyunca birçok farklı bakış açısıyla tanımlanmış; koşullar, öğeler ve anlamlar değişse de iki vazgeçilmez unsurunu daima korumuştur: oyuncu ve seyirci. Temelde bu iki unsurun karşılaşma anı olan tiyatro, aynı zamanda bu karşılaşmanın gerçekleştiği uzamın da karşılığı olmuştur. Bu sebeple tiyatro, her şeyden önce bir uzam sanatıdır. Uzamı kullanan, uzamda var olan ve uzamı oluşturan oyuncunun bunu nasıl ve hangi yöntemlerle yaptığı ise tiyatro sanatı için her zaman önemli bir soru olmuştur. Birçok kez oyuncunun enstrümanı olarak nitelendirilen beden, bu sorunun temel çıkış noktalarından biridir. Ancak kimi zaman oyuncu, uzam ve beden ilişkisine dair farkındalığını kaybedebilmekte; bu durum performansın canlılığını ve sahne ile seyirci arasındaki iletişimi sınırlayabilmektedir. Bu noktada hareketi uzam, enerji ve zaman boyutlarıyla birlikte değerlendiren Laban Hareket Analizi önemli bir çerçeve sunmaktadır Bu çalışma, Laban'ın harekete ilişkin teori ve prensiplerini Laban Hareket Analizi kapsamında ele alarak bu teorik çerçevenin oyuncu eğitimi ve performansı için sunduğu imkânları araştırmaktadır. Çalışmanın temel motivasyonu, Laban sisteminin oyuncuya bedeniyle uzamı bilinçli bir biçimde deneyimleme ve dönüştürme becerisi kazandırarak oyuncunun daha zengin ve çok boyutlu bir sahne varlığına ulaşmasında farkındalık yaratma potansiyelini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, theatre has been defined from many different perspectives. Although its conditions, elements, and meanings have changed over time, it has consistently preserved two indispensable components: the actor and the audience. Fundamentally, theatre is the encounter between these two elements and the space in which this encounter takes place. For this reason, theatre is, above all, an art of space. How actors use and shape space through their bodies has always been a significant question in theatre. The body, often regarded as the actor's primary instrument, plays a central role in this relationship. However, a loss of awareness of the body–space relationship may limit both the vitality of performance and communication with the audience. In this context, Laban Movement Analysis offers an important framework by examining movement through the dimensions of space, energy, and time. This study examines Rudolf von Laban's theories and principles of movement within the framework of Laban Movement Analysis and explores their contribution to actor training and performance. It specifically investigates the potential of the Laban system to enhance actors' awareness of the body–space relationship, enabling them to consciously experience and transform space and thereby achieve a richer, more multidimensional stage presence.