Platform kapitalizmi çerçevesinde GİG ekonomisi çalışanlarının iş yapma koşullarının ve medyadaki yansımalarının eleştirel ekonomi politik çözümlemesi
A critical political economy analysis of the working conditions and media representations of GİG economy workers within the framework of platform capitalism
  1. Tez No: 1020323
  2. Yazar: ESRA ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Journalism, Communication Sciences, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın ve Yayın Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, platform kapitalizmi çerçevesinde gig ekonomisi çalışanlarının özne konumunu eleştirel ekonomi politik yaklaşım temelinde çözümlemektedir. Bu bağlamda, çalışmanın temel sorunsalı, platform kuryelerinin gündelik emek deneyimleri ile haber metinlerinde kurulan temsiller arasında nasıl bir yapısal uyum ya da uyumsuzluk bulunduğudur. Dijital haber metinlerinde hangi sınıfsal çıkarların ideolojik olarak meşrulaştırıldığı ve bu meşrulaştırma biçimlerinin emekçilerin maddi deneyimleriyle nasıl ilişkilendirildiği bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmada, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme ve metin çözümlemesi tekniklerine dayalı nitel çözümleme yöntemi benimsenmiştir. Çalışmanın bulguları, kuryelerin üretim sürecindeki maddi deneyimleri ile medya temsilleri arasındaki ilişkinin medya bloklarına göre farklılaştığını göstermektedir. İktidara yakın yayın çizgisine sahip medya mecralarında kurye emeği çoğunlukla girişimcilik, esnaflık, yüksek kazanç ya da adli olay çerçeveleri içinde kurulmaktadır. Alternatif medya mecralarında ise kurye emeği; güvencesizlik, hak mücadelesi, iş cinayetleri ve platform şirketlerinin sorumluluğu üzerinden görünür hale gelmektedir. Bu farklılaşma, platform kapitalizminin medya alanındaki ideolojik ayrışmalar içinde de yeniden üretildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the subject position of gig economy workers within the framework of platform capitalism, based on a critical political economy approach. In this context, the central research problem of the study concerns the form of structural correspondence or disjunction between platform couriers' everyday labor experiences and the representations constructed in news texts. The study aims to examine which class interests are ideologically legitimized in digital news texts and how these forms of legitimation are related to workers' material experiences. The study employs a qualitative research design based on semi-structured in-depth interviews and textual analysis. The findings of the study indicate that the relationship between couriers' material labor experiences in the production process and their media representations varies across media blocs. Media outlets aligned with the government predominantly construct courier labor through the frames of entrepreneurship, self-employment, high earnings, or criminal incidents. In contrast, media outlets adopting a critical stance render courier labor visible through precarity, struggles for rights, workplace deaths, and the responsibility of platform companies. This differentiation demonstrates that platform capitalism is also reproduced through ideological divisions within the media field.