Prostat kanseri stereotaktik vücut radyoterapisinde hacimsel ayarlı ark terapi ve helikal tomoterapi planlama tekniklerinin dozimetrik olarak karşılaştırılması
Dosimetric comparison of volumetric modulated arc therapy and helical tomotherapy planning techniques in stereotactic body radiotherapy for prostate cancer
- Tez No: 1020324
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN FİDAN KORCUM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, prostat kanseri Stereotaktik Vücut Radyoterapisinde (SBRT) kullanılan Helikal Tomoterapi (HT), düzlemsel Hacimsel Ayarlı Ark Terapi (cVMAT) ve düzlemsel olmayan Hacimsel Ayarlı Ark Terapi (nVMAT) tekniklerini dozimetrik açıdan karşılaştırmaktır. Hedef hacim kapsama oranları, kritik organ dozları, konformite, homojenite ve tedavi süreleri değerlendirilerek tekniklerin klinik performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu tez çalışmasında prostat kanseri tanılı 10 hastaya ait görüntüler kullanılarak Helikal Tomoterapi, düzlemsel Hacimsel Ayarlı Ark Terapi ve düzlemsel olmayan Hacimsel Ayarlı Ark Terapi teknikleri ile tedavi planları oluşturulmuştur. Oluşturulan planlarda hedef hacim ve kritik organ doz parametreleri ile tedavi süreleri değerlendirilmiş, elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yapılan dozimetrik değerlendirmelerde planlama teknikleri arasında bazı hedef hacim ve kritik organ doz parametreleri ile CI ve tedavi süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Sonuç: Çalışma sonucunda, prostat kanseri SBRT planlamasında kullanılan her tekniğin farklı klinik avantajlar sunduğu görülmüştür. Hedef hacim kontrolü ve yüksek doz bölgelerinde kritik organ korunmasının öncelikli olduğu durumlarda HT tekniğinin daha uygun olabileceği, tedavi süresinin azaltılması ve düşük doz yayılımının sınırlandırılmasının hedeflendiği durumlarda ise Hacimsel Ayarlı Ark Terapi tabanlı tekniklerin tercih edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to perform a dosimetric comparison of Helical Tomotherapy (HT), coplanar Volumetric Modulated Arc Therapy (cVMAT), and non-coplanar Volumetric Modulated Arc Therapy (nVMAT) techniques used in stereotactic body radiotherapy (SBRT) for prostate cancer. The clinical performance of these techniques was evaluated and compared in terms of target volume coverage, organ-at-risk dose sparing, conformity, homogeneity, and treatment delivery time. Method: In this thesis study, treatment plans were created using Helical Tomotherapy, coplanar Volumetric Modulated Arc Therapy, and non-coplanar Volumetric Modulated Arc Therapy techniques based on images of 10 patients diagnosed with prostate cancer. In the generated plans, target volume and critical organ dose parameters as well as treatment durations were evaluated, and the obtained data were statistically compared. Results: Dosimetric evaluation demonstrated statistically significant differences among the planning techniques with respect to selected target volume and organ-at-risk dose parameters, conformity index, and treatment delivery times. Conclusion: As a result of the study, it was observed that each technique used in stereotactic body radiotherapy planning for prostate cancer offers different clinical advantages. It was concluded that Tomotherapy may be more suitable in cases where target volume control and critical organ protection in high-dose regions are prioritized, whereas Volumetric Modulated Arc Therapy–based techniques may be preferred in cases where reducing treatment duration and limiting low-dose spread are targeted.