Yüksek riskli prostat kanseri hastalarında eksternal radyoterapi sonrası boost dozunun stereotaktik radyoterapi yöntemi ile uygulanması
Stereotactic radiotherapy as a boost after external beam radiotherapy for high risk prostate cancer patients
- Tez No: 910925
- Danışmanlar: DR. SÜLEYMAN ALTIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Yüksek riskli prostat kanseri hastalarında eksternal radyoterapi sonrası boost tedavisinde HDR brakiterapinin katkısı ispatlanmıştır. Farklı çalışmalarda HDR brakiterapi ile benzer dozimetrik sonuçları elde edilen stereotaktik vücut radyoterapisinin daha az invaziv bir yöntem olarak eksternal radyoterapi sonrası boost radyoterapi tedavisinde kullanılmasıyla PSA cevabı, akut yan etkiler ve yaşam kalitesinin değerlendirmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmada 2014-2015 yılları arasında yüksek riskli prostat kanseri tanısı olan hastalara neoadjuvan hormonoterapi sonrası RapidArc™ (Varian Medical Systems) cihazı ile pelvik bölge, prostat, ve seminal veziküllere 50 Gy/ 25 fraksiyonda IMRT yöntemi ile eksternal radyoterapi, ardından prostat ve proksimal seminal veziküllere 21 Gy/ 3 fraksiyonda olacak şekilde stereotaktik radyoterapi uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası PSA değerleri ile biyokimyasal kontrol, RTOG skalalarıyla akut yan etkileri ve EPIC anketi ile de yaşam kaliteleri değerlendirildi. BULGULAR: Şubat 2014- Şubat 2015 tarihleri arasında tedavi edilmiş 34 yüksek riskli prostat kanseri hastası çalışmaya dahil edildi. Ortalama takip süresi 23,9 aydır(16,8-27,6 ay aralığında). Ortalama hasta yaşı 70.4 (57-84 aralığında) tü. Tanı anında PSA seviyesi ortalama 22,4 ng/mL idi. 23,9 aylık ortalama takip süresinde hiçbir hastada klinik ya da biyokimyasal başarısızlık görülmemiştir. Grade 2 ve üzeri akut Gİ ve GÜ toksisite sırası ile %14 ve % 29 oranında gözlemlendi. Hiçbir hastada grade 3-4 kronik yan etki gelişmedi. Grade 2 kronik Gİ yan etki %17,6; GÜ yan etki % 8 olarak gözlemlendi. Tedavi sonrası 1. yılda EPIC hayat kalitesi testinde üriner skorlar ortalama %20, Gİ skorlar %17,6 azalmıştı. SONUÇ: Yüksek riskli prostat kanseri hastalarında IMRT ile tüm pelvis ışınlama sonrası SRS boostu iyi bir biyokimyasal kontrol ve kabul edilebilir bir toksisite ile uygulanabilmiştir. Yüksek hasta sayılı randomize çalışmalara ve uzun dönem takip sonuçlarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: It has been proven the effect of HDR brachytherapy after external radiation in high risk prostate cancer patients. Stereotactic body radiotherapy as a less invasive method has similar dosimetric results with HDR brachytherapy in different studies. The aim of this study is to evaluate the PSA response, acute side effects and quality of life of patients who had undergone SRS as a boost after external RT. MATERIAL and METHOD: A total of 34 patients diagnosed with high risk prostate cancer between 2014-2015 treated with SRS boost to prostate and proximal seminal vesicles (21 Gy in 3 fractions) combined with whole pelvis RT ( 50 Gy in 25 fractions). Biochemical control has been evaluated with PSA levels before and after treatment, acute adverse events with RTOG grading scale and quality of life with EPIC scoring system. RESULTS: The mean follow-up of 34 high risk prostate cancer patients was 23.9 months (range 16.8-27.6 months). The mean initial PSA level was 22.4 ng/mL. None of patients has experienced biochemical or clinical relaps of disease. Grade 2 or higher acute GI and GU toxicity was observed 14% and 29% respectively. None of patients has developed grade 3-4 late toxicity. Grade 2 late GI and GU toxicity occurred in 17.6% and 8% of patients. After the first year after treatment, GU and GI scores reduced averege of 20% and 17.6% in the EPIC quality of life test. CONCLUSION: SRS boost treatment after whole pelvis irradiation with IMRT has been used with a good biochemical control and acceptable toxicity in high risk prostate cancer patients. Larger randomised trials and and their long term results must be followed.