2015-2025 döneminde çevre, yeşil ve karbon vergileriliteratürünün bibliyometrik analizi: Scopus ve Web ofScience verilerine dayalı bir inceleme
Bibliometric and systematic content analysis of the intellectual structure of the environmental, green, and carbon tax literature in the 2015-2025 period
- Tez No: 1020335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF OLUKLULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, 2015-2025 döneminde çevre, yeşil ve karbon vergileri literatürünün gelişimini bibliyometrik ve sistematik içerik analizini birleştiren karma yöntemle incelemektedir. Paris İklim Anlaşması sonrasında Scopus ve Web of Science veri tabanlarından derlenen 4.589 yayının bütünleşik analizi, Türkiye'deki ilgili literatürde bir ilki oluşturmaktadır. Nicel bulguları derinleştirmek amacıyla, etki değeri yüksek 50 makale sistematik içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular, akademik ilginin gelişmiş ülkelerden Çin başta olmak üzere gelişmekte olan ekonomilere kaydığını; çevre vergilerinin enerji dönüşümü, teknolojik yenilik ve“Çifte Temettü”etkisini destekleyen stratejik araçlar olarak ele alındığını göstermektedir. Karbon fiyatlandırmasının başarısında teknik tasarım kadar politik ekonomi unsurları da belirleyicidir. Türkiye'de dolaylı vergilerin çoğunlukla mali gelir amaçlı kullanıldığı saptanmıştır. Bu nedenle, ulusal karbon fiyatlandırma mekanizmalarının gelir tarafsızlığı ilkesiyle tasarlanması; gelirlerin düşük karbonlu teknolojik dönüşüm, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji altyapısı ve sosyal transferlerde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the development of the environmental, green, and carbon tax literature during the 2015-2025 period through a mixed-methods approach combining bibliometric and systematic content analysis. The integrated analysis of 4,589 publications retrieved from the Scopus and Web of Science databases following the Paris Agreement represents a pioneer study within the related literature in Türkiye. To deepen the quantitative findings, 50 highly cited papers were subjected to systematic content analysis. The findings demonstrate that academic interest has shifted from developed countries toward developing economies, particularly China, and environmental taxes are treated as strategic instruments supporting energy transition, technological innovation, and the“Double Dividend”effect. In the success of carbon pricing, political economy factors are as decisive as technical design. It was determined that indirect taxes in Türkiye are mostly utilized for generating fiscal revenue. Therefore, it is suggested to design national carbon pricing mechanisms based on the principle of revenue neutrality; and to utilize the revenues for low-carbon technological transformation, energy efficiency, renewable energy infrastructure, and social transfers.