Kahramanmaraş ve çevresinde dermatofitozis etkenlerinin belirlenmesi ve Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes'in proteaz aktivitesinin araştırılması
Determination of dermatophytosis agents in Kahramanmaraş and investigation of protease activity of Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes
  1. Tez No: 216433
  2. Yazar: HÜSEYİN TANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. NİLÜFER CİHANGİR, PROF. ZÜLAL AŞCI TORAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile yaşam şeklinin değişmesi, immunosupresif ilaçların kullanılması gibi nedenlerden dolayı yüzeysel mantar hastalıklarında önemli artış görülmektedir. Dermatofitozis bildirimi zorunlu hastalıklar arasında olmadığından mantar infeksiyonlarının çıkışı, yayılışı ve bunları etkileyen faktörlerin saptanması özellikle bulaşma ve yayılmanın önlenmesi açısından değer taşımaktadır.Bu amaçla Kahramanmaraş bölgesinin dermatofitozis etkenlerinin belirlenmesi ve yaygın olarak görülen dermatofitozis etkenleri olan Trichophyton rubrum ve Trichophyton mentagrophytes'in proteaz aktivitesini araştırmayı amaçladık. Kahramanmaraş Devlet Hastanesi ve Yenişehir Devlet Hastanesi dermatoloji kliniğine başvuran ve mantar infeksiyonu şüphesi olan 338 olgudan deri ve tırnak kazıntı örnekleri alındı. Örnekler % 15'lik KOH ile muamele edilerek mikroskopta direkt inceleme yapıldı. Ayrıca Sabouraud dekstroz agar besiyerlerine ekimler yapılarak kültürleri gerçekleştirildi. Direkt mikroskobik inceleme sonucunda 338 olgunun % 44.67'sinde mantar elemanları saptandı. Bunlardan biri Malasezia furfur olarak tanımlandı. 187 (% 53.32)'inde mantar ise görülmedi. Kültürlerin tanımlanması sonucunda 64(% 18.99) örnekte dermatofit, 10(% 2.96) örnekte ise Candida sp. üremesi saptandı. 74(% 21.95) mantar 30(% 40.54)'u Trichophyton rubrum, 13(% 17.56)'u T. mentagrophytes, 11(% 14.86)'i T. violaceum, 10(% 13.45)'u Candida sp., 4(% 5.40)'ü Epidermaphyton floccosum, 2(% 2.70)'si Microsporum canis, 1(% 1.35)'i T. rubrum+T. violaceum, 1(% 1.35)'i T. rubrum+T. mentagrophytes, 2(% 2.70)'si T. rubrum+Candida sp. olarak saptandı. İzole edilen Trichophyton rubrum ve Trichophyton mentagrophytes suşlarının kazeinolitik özellikleri incelendi. Kazeinolitik özellikleri pÖZSon yıllarda teknolojinin gelişmesi ile yaşam şeklinin değişmesi, immunosupresif ilaçların kullanılması gibi nedenlerden dolayı yüzeysel mantar hastalıklarında önemli artış görülmektedir. Dermatofitozis bildirimi zorunlu hastalıklar arasında olmadığından mantar infeksiyonlarının çıkışı, yayılışı ve bunları etkileyen faktörlerin saptanması özellikle bulaşma ve yayılmanın önlenmesi açısından değer taşımaktadır.ozitif olarak belirlenen Tr2, Tr3, Tr207, Tr319 ve Tm321 suşlarının proteaz aktivitesi araştırıldı. Bu amaçla Kahramanmaraş bölgesinin dermatofitozis etkenlerinin belirlenmesi ve yaygın olarak görülen dermatofitozis etkenleri olan Trichophyton rubrum ve Trichophyton mentagrophytes'in proteaz aktivitesini araştırmayı amaçladık. Kahramanmaraş Devlet Hastanesi ve Yenişehir Devlet Hastanesi dermatoloji kliniğine başvuran ve mantar infeksiyonu şüphesi olan 338 olgudan deri ve tırnak kazıntı örnekleri alındı. Örnekler % 15'lik KOH ile muamele edilerek mikroskopta direkt inceleme yapıldı. Ayrıca Sabouraud dekstroz agar besiyerlerine ekimler yapılarak kültürleri gerçekleştirildi. Direkt mikroskobik inceleme sonucunda 338 olgunun % 44.67'sinde mantar elemanları saptandı. Bunlardan biri Malasezia furfur olarak tanımlandı. 187 (% 53.32)'inde mantar ise görülmedi. Kültürlerin tanımlanması sonucunda 64(% 18.99) örnekte dermatofit, 10(% 2.96) örnekte ise Candida sp. üremesi saptandı. 74(% 21.95) mantar 30(% 40.54)'u Trichophyton rubrum, 13(% 17.56)'u T. mentagrophytes, 11(% 14.86)'i T. violaceum, 10(% 13.45)'u Candida sp., 4(% 5.40)'ü Epidermaphyton floccosum, 2(% 2.70)'si Microsporum canis, 1(% 1.35)'i T. rubrum+T. violaceum, 1(% 1.35)'i T. rubrum+T. mentagrophytes, 2(% 2.70)'si T. rubrum+Candida sp. olarak saptandı. İzole edilen Trichophyton rubrum ve Trichophyton mentagrophytes suşlarının kazeinolitik özellikleri incelendi. Kazeinolitik özellikleri pozitif olarak belirlenen Tr2, Tr3, Tr207, Tr319 ve Tm321 suşlarının proteaz aktivitesi araştırıldı.Dermatofit suşları, enzim üretimi için belirli koşullarda 23 gün süre ile inkübasyona bırakıldı. En yüksek proteaz aktivitesi Tr2'de 14 gün inkübasyon süresi sonunda 13.1 U/ml olarak, daha sonra Tr3 12.3 U/ml, Tr319 8.71 U/ml, Tm207 7.65 U/ml, Tm321 7.4 U/ml olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
AbstractThere is a significant increase in superficial fungal infection due to immunosupressive agents and alteration in life style.Since dermatophytosis is not a obIigatory case to be reported, incidence, spread of fungal infections and inducing factor determination is an important factor to control and avoid infection spread. Therefore we aimed to determine the common dermatophytosis agents in Kahramanmaraş and to investigate the protease activity of Tricophyton rubrum and Tricophyton mentagrophytes. The samples were collected from 338 patients? skin and nail scraps who applied to Kahramanmaras and Yenişehir Public Hospital with infection suspecion.The samples were treated with 15% KOH then microscopic examination and culturing was carried out on Saboraud Dextroz Agar.Total 44.67% of 338 patients fungal agents were determined by microscopic examination and one of them was determined as Malasseiza furfur. On the other hand no fungal agents was detected on 187 patients (53.32%). As a result of culture identification, 64 samples (18.99%) were diagnosed as dermatophytes and 74 (18.99) were Candida sp. Of the isolates, fungus , Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, T. violaceum, Candida sp., Epidermaphyton floccosum, Microsporum canis , T. rubrum+T. violaceum, T. rubrum+T. mentagrophytes, T. rubrum+Candida sp. were identified as 74 (21.95%), 30(40.54%), 13(17.56%), 11(14.86%),10(13.45%), 4(5.40%)2(2.70%), 1(1.35%), 1(1.35%), and 2(2.70%), respectively. Among these Trichophyton rubrum and Trichophyton mentagrophytes? caseinolytic properties were investigated. The casein positive strains, Tr2, Tr3, Tr207, Tr319 and Tm321, were tested for protease activity. The strains for enzyme production were incubated for 23 days. The highest protease activity was obtained at 13.1U/ml from the strain Tr2 after 14 days of incubation. Tr3, Tr319, Tm207, and Tm321 produced the enzyme activity as 12.3 U/ml, 8.71 U/ml, 7.65 U/ml, and 7.4 U/ml respectively.