Kalp hastalığı olan çocukların sağlık durumları ile ebeveynlerinin yaşantılarının uyum ve mücadele dinamiklerinin nitel analizi
Qualitative analysis of the health status of children with heart disease and the dynamics of adaptation and struggle in their parents' lives
- Tez No: 1020379
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuklarda görülen kronik kalp hastalıklarının (KH); erken tanı imkanları geliştirilmesi, tıbbi ve cerrahi tedavilerin gelişmesi sayesinde mortalite oranları önemli ölçüde azalmış, böylece çocukların yaşam süresi uzamıştır. Tanı ve tedavi imkanlarındaki gelişmelere rağmen takipte KH olan çocukların yaşam kalitesi ve gelişimsel süreçleri halen arka planda kalmaktadır. Bu araştırmada KH olan çocukların büyüme ve gelişimi ile günlük yaşamdaki aktivitelerinin hastalık süreci boyunca nasıl seyrettiğinin ebeveyn bakış açısı ile değerlendirilmesi; ebeveynlerin hastalık sürecindeki deneyimleri ve psikososyal durumlarının incelenerek hem çocukların hem de ebeveynlerin karşılanmamış sağlık bakım ihtiyaçlarının saptanması amaçlanmıştır. Araştırma KH olan çocukların bakım süreçlerinin ve sistemle olan etkileşimlerinin derinlemesine anlaşılabilmesi amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden“fenomenoloji”(olgubilim) deseni ile tasarlanmıştır. Toplam 39 ebeveyn ve 6 sağlık personeli ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. İçerik analizinin ortaya koyduğu sonuçlar, çocuklarına KH tanısı konulan ebeveynlerin tanının konulduğu andan itibaren büyük stres yaşadığını ve korku hissettiğini göstermektedir. Bakım veren ve destekleyici rolündeki ebeveyn, hastalığa ilişkin belirsizlik, geleceğe yönelik kaygı ve çocuğun bakım sorumluluğunun oluşturduğu yük ile karşı karşıya kalmaktadır. Ebeveynlerin hastanın tanısı, tedavisi, bakımı ve süreçle ilgili yeterli bilgisi olmadığı durumlarda sürecin yönetimi daha da zorlaşmaktadır. Saptanan bu sorunların çözümü ve KH olan çocukların yaşam kalitesini arttırmak için; hasta, aile, sağlık hizmeti sunucuları, sağlık kurumları ve sağlık sistemi döngüsünde yalnızca hastaya ve hastalığa değil tüm katmanlara yönelik müdahaleler gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Pediatric chronic heart diseases (HD) have shown a significant decline in mortality rates due to improvements in early diagnosis and advancements in medical and surgical treatments, thereby extending patients' life expectancy. Despite advances in diagnostic and treatment options, the quality of life and developmental progress of children with HD still remain a secondary priority. This research aims to evaluate the progression of children's growth, development, and daily activities throughout the disease process from the parents' perspective and to identify the unmet healthcare needs of both children and parents by exploring the parents' experiences and psychosocial status. With this regard, the study was designed with the phenomenology design, one of the qualitative research methods, in order to enable an in-depth understanding of the care processes of children with HD and their interactions with the healthcare system. In-depth interviews were conducted with 39 parents and 6 healthcare professionals. The results revealed by the content analysis indicate that parents whose children have been diagnosed with HD experience significant stress and fear from the moment of diagnosis. Parents as providers of care and support, face uncertainty about the illness, anxiety about the future, and the burden of caring for their child. The management of the disease becomes even more difficult when parents lack sufficient information about the patient's diagnosis, treatment, care, and the overall process. To address these identified problems and improve the quality of life for children with HD, interventions are needed that target not only the patient and the disease but all layers of the healthcare system cycle: the patient, the family, healthcare providers, healthcare institutions, and the healthcare system itself.