Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının proje tabanlı çevre eğitimine ilişkin deneyimleri
Project-based environmental education experiences of socialstudies teacher candidates
  1. Tez No: 1020380
  2. Yazar: BEYZA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının proje tabanlı çevre eğitimine ilişkin deneyimlerini, kazanımlarını, karşılaştıkları zorlukları ve önerilerini ortaya koymaktır. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde çevre eğitimi dersini almış 24 Sosyal Bilgiler öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımı doğrultusunda desenlenmiştir. Araştırmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada sosyal bilgiler öğretmen adaylarının proje tabanlı çevre eğitimi deneyimleri, kazanımları, proje tabanlı çevre eğitimine ilişkin görüşleri, karşılaştıkları zorluklar ve önerilere yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Öğretmen adayları bu süreçte çevresel farkındalıklarının ve çevre konusundaki bilgilerinin arttığını, problem çözme, iş birliği ve sorumluluk alma becerilerinin geliştiğini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, zaman yönetimi, ilgili kaynaklara erişim ve proje sürecinin planlanmasına ilişkin bazı zorluklarla karşılaştıkları tespit edilmiştir. Katılımcılar, proje tabanlı çevre eğitiminin hem kişisel hem de mesleki gelişimlerine önemli katkılar sağladığını ifade etmişlerdir. Araştırma sonuçlarına göre, proje tabanlı çevre eğitiminin sosyal bilgiler öğretmen adaylarına araştırma, iş birliği ve proje geliştirme süreçlerine ilişkin deneyimler kazandırdığı, aynı zamanda kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklediği ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda, öğretmen yetiştirme programlarında çevre eğitiminin proje tabanlı yaklaşımlarla desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore social studies teacher candidates' experiences with project-based environmental education, the outcomes they gained, the challenges they encountered, and their suggestions. The study was conducted with 24 social studies teacher candidates who took the Environmental Education course during the second semester of the 2024–2025 academic year. The research adopted a qualitative approach. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. The findings revealed themes related to participants' experiences, outcomes, views, challenges, and suggestions regarding project-based environmental education. The participants reported increased environmental awareness and knowledge, as well as improved problem-solving, collaboration, and responsibility-taking skills. However, they also experienced challenges related to time management, access to resources, and project planning. The results indicate that project-based environmental education supports social studies teacher candidates' research, collaboration, project development, and personal and professional development. Accordingly, integrating project-based approaches into environmental education in teacher education programs is recommended.