Yüz temelli şiddet algısı ve karanlık üçlü özelliklerinin çekicilik algısıyla ilişkisi
The relationship between face-based violence perception, dark triad traits, and the perception of attractiveness
  1. Tez No: 1020384
  2. Yazar: CEVDET UMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yüz görselleri üzerinden şiddet potansiyelinin değerlendirilme süreçlerini ve Karanlık Üçlü (narsisizm, makyavelizm, psikopati) özelliklerinin çekicilik algısıyla bağlantılarını aile danışmanlığı bağlamında incelemektedir. İlk çalışmada, şiddet geçmişi olan ve olmayan erkeklerin görselleri (N = 16) üniversite öğrencilerine (N = 197) sunulmuştur. Karma ANOVA sonuçlarına göre, şiddet geçmişi olan erkeklerin görselleri anlamlı düzeyde daha yüksek şiddet potansiyeliyle ilişkilendirilmiştir. Kadın değerlendiricilerin, her iki görsel grubuna da erkeklerden daha yüksek şiddet puanı vererek tehdit algısında daha temkinli bir strateji izledikleri saptanmıştır. Çalışmada bu durum, hata yönetimi kuramı çerçevesinde tartışılmıştır. İkinci çalışmada ise, erkek katılımcıların (N = 80) Kısa Karanlık Üçlü (SD3) puanları ile yüz görsellerinin kadın katılımcılar (N = 215) tarafından algılanan çekicilik düzeyleri arasındaki bağlantılar analiz edilmiştir. Bulgular, toplam SD3, narsisizm ve psikopati açısından çekicilik puanlarında anlamlı bir farklılık ya da ilişki bulunmadığını; buna karşılık düşük makyavelizm düzeyine sahip erkeklere ait yüz görsellerinin, yüksek makyavelizm düzeyine sahip erkeklere ait yüz görsellerine kıyasla anlamlı düzeyde daha çekici algılandığını göstermiştir. Sonuç olarak, Karanlık Üçlü özellikleriyle ilişkili yüz görsellerinin çekicilik açısından homojen bir örüntü göstermediği ve anlamlı farklılığın yalnızca makyavelizm boyutunda ortaya çıktığı görülmüştür. Ayrıca yüzlere ilişkin ilk izlenim aşamasında kadınların ve erkeklerin farklı değerlendirme stratejileri kullandıkları; kadınların, şiddet potansiyeli değerlendirmesinde erkeklere kıyasla daha ihtiyatlı bir yol izledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular, aile danışmanlığı uygulamalarında risk algısının değerlendirilmesi ve önleyici psikoeğitim süreçleri açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines, within the context of family counseling, the evaluation of perceived potential for violence based on facial images and the associations between Dark Triad traits (narcissism, machiavellianism, psychopathy) and attractiveness perceptions. In the first study, facial images of men with and without a history of violence (N = 16) were presented to university students (N = 197). Mixed ANOVA results showed that images of men with a history of violence were associated with significantly higher perceived potential for violence. Female evaluators assigned higher violence potential scores than male evaluators to both image categories, suggesting a more cautious strategy in threat perception. This finding was discussed within the framework of error management theory. In the second study, associations between male participants' (N = 80) Short Dark Triad (SD3) scores and the attractiveness ratings of their facial images by female participants (N = 215) were analyzed. The findings revealed no significant difference or relationship for total SD3, narcissism, and psychopathy scores. However, facial images of men with low machiavellianism were rated as significantly more attractive than those of men with high machiavellianism. Overall, Dark Triad-related facial images did not show a homogeneous pattern in attractiveness evaluations; the only significant difference emerged for machiavellianism. The findings also indicate gender-based differences in facial threat evaluations and offer implications for risk perception and preventive psychoeducation in family counseling.